Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“S'është qamet por është murtanë”, shpërthen Spiropali dhe i jep mesazhin e fortë Metës me vargjet për Haxhi Qamilin: Presidenti dhe miku i tij Sali Berisha po tentojnë të...

Postuar: 13/06/2019 - 12:02

Ministrja për marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali, e dënoi ashpër dekretin e Metës për të anuluar zgjedhjet.

Spiropali e krahasoi këtë çështje me kryengritjen e Shqipërisë së Mesme të udhëhequr nga Haxhi Qamili në vitet 1914-1915, ndërsa recitoi edhe disa vargje.

Pjesë nga fjala e Spiropalit:

Këtë aktivitet kriminal e ideojnë dhe e ushtrojnë në bashkëpunim. Qëllimi mposhtja e shtetit. Mjeti të gjitha për të justifikuar qëllimin. Arsyeja frika nga zgjedhjet. Në fakt akti i Ilir Metës është vazhdimi i kësaj lufte primitive me mjete të tjera. Është një akt që sulmon demokracinë, cënon rëndë të drejtën e zgjedhjes së shtetasve. Këta janë mësuar të bëjnë me kushtetutën ligjin dhe me Shqipërinë çfarë kanë dashur. Në 30 qershor do përballen me ligjin. Presidenti mishëron të gjithë popullin, por me vendimin e tij se mund të nxjerrësh presidentin nga kulla e LSI. Shkeli parimin e sovranitetit të popullit. Presidenti synon të zgjidhë një pseudo krizë duke qenë ideator i kësaj përpjekje për mbijetesë të kësaj opozite.

Ai tenton ta shmangë këtë duke thënë se po shmang përplasjen civile, nuk ka. Sigurisht historia na mëson që ka një periodicitet, sa qesharake aq dramatike.

Çfarë ju kujton kjo, janë disa vargje në fakt...

Krisi pushka e gjëmon moti, kujton auistriaku se u bë qameti,

s'ësht qamet por është murtanë,

vjen Kavaja me gjithë Tiranë

gajret çuna dhe ju falët zoti se princ Vidin se zë moti,

kemi lenun o prej baroti, mal më la po këndon bilbili trim mbi trima Haxhi Qamili.

Haxhi baba me vegjëli qiti Vidin me 12 mijë.

Pra kjo lëvizje që ngjan kryekëput me këtë.  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 18:37

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe zëvendëskryeministri Erion Braçe ndoqën nga afër situatën në terren në zonën e Kasharit, ku është raportuar për disa familje të prekura nga lëkundjet e fuqishme të tërm

Postuar: 22/09/2019 - 18:30

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj kanë vizituar një familje në njësi

Postuar: 22/09/2019 - 18:15

Zv/ kryeministri Erjon Braçe premtoi se ditën e mërkurë qeveria do të miratojë një VKM e cila p

Postuar: 22/09/2019 - 17:56

Kreu i Partisë së Ballit Kombëtar, Adriatik Alimadhi, u fut në Parlament disa muaj më parë, duke

Postuar: 22/09/2019 - 17:37

Përmes një postimi në Facebook, ish- deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari u shpreh se qeveria duh

Postuar: 22/09/2019 - 17:24

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka mbledhur të gjitha strukturat e posaçme të Drejtorisë së

Postuar: 22/09/2019 - 17:18

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka thirrur në një mbledhje urgjente Shtabin e Emergjencave në Bashkinë