Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA dhe BE shuplakë opozitës, vjen një tjetër reagim nga kryekëshilltari i CDU

Postuar: 15/03/2019 - 14:35

Në një prononcim për mediat, Henze tha se jo çdo deklaratë e përcjellë nga ndërkombëtarët mund të jetë vërtetë, pasi informacionet sipas tij vijnë të pjesshme dhe të filtruara nga Shqipëria.

“Shumë e rëndësishme që Shqipëria dhe Europa duhet të jenë krenare që ekziston Partia Demokratike në Shqipëri, e cila merr dhe vendime demokratike. Çdo i zgjedhur në parlament mund të vendosë vetë se çfarë mund të bëjë me mandatet e saj. Në Europë ka mendime kontradiktore për vendimin e PD, jo çdo gjë që është transmetuar në Shqipëri lidhur me kritikat e Europës për djegien e mandateve është e vërtetë, sepse këtu vijnë informacione shumë të selektuara dhe filtruara. Opozitës në parlament i është mohuar e drejta parlamentare, pasi në këtë moment mungon Gjykata Kushtetuese. Pra, opozita nuk ka asnjë lloj të drejte për të apeluar vendimet e parlamentit. Ndaj dhe zgjedhja për largimin e opozitës nga parlamenti edhe mund të kuptohet.

Si mund të zgjidhet kriza aktuale

Henze: Ata që vendosin është populli, është ai që duhet të vendosë. Partitë politike janë të detyruara të dëgjojnë popullin. Mendoj se partitë duhet të bëjnë hapa përpara duke ardhur përballë njëra tjetrës dhe pa dyshim duhet të jetë zgjedhje të reja. të dyja palët duhet të tregojnë përgjegjësi, duke arritur në një përfundim që mund të jenë edhe zgjedhjet. ne si investiorë të huaj duam të vijmë në Shqipëri me kënaqësi të investojmë, por duhet më shumë siguri politike dhe ekonomike nga vendi, pasi kemi dëgjuar se niveli i korrupsionit është shumë i lartë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 23:59

Si përfaqësuese e opozitës parlamentare në takimin e delegacionit shqiptar në Hagë me deputetët holandezë, Rudina Hajdari tha se pavarësisht se besonte se pakënaqësitë e opozitës ishin legjitime, mandati nuk duhej lën

Postuar: 21/05/2019 - 23:54

Ish-deputeti demokrat Tritan Shehu ka komentuar deklaratat që presidenti Thaçi bëri mbrëmë në një

Postuar: 21/05/2019 - 23:32

“Bashkia e Lezhës është kthyer nga një bashki shërbimi në bashki punësimi.

Postuar: 21/05/2019 - 23:26

 Deputetja e PS Milva Ikonomi shprehet se protesta e thirrur nesër nga studentët përpara Min

Postuar: 21/05/2019 - 23:00

Ish-ambasadori holandez të OSBE në Tiranë Robert Bosch i ka bërë thirrje opozitës të punojë vetëm

Postuar: 21/05/2019 - 22:43

Gazetari i njohur Erion Kristo ka shpërthyer keq ndaj ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj pak

Postuar: 21/05/2019 - 22:37

Nga qyteti i Beratit, Lulzim Basha ka mohuar spekulimet e ditëve të fundit se ka arritur një marr