Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"SHBA ka luajtur një rol vendimtar", Gramoz Ruçi reagon pas takimit me zyrtarin e lartë

Postuar: 12/07/2019 - 14:15

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka pritur sot në takim përfaqësues të Komitetit Amerikan Hebraik. Ruçi zhvilloi një takim me drejtorin e hebrenjve në Amerikë David Harris.

Ruçi gjatë fjalës së tij vlerësoi se SHBA-të kanë luajtur rol vendimtar për kombin shqiptar në momentet më të vështira të tij. Ruçi shtoi se SHBA-të kanë luajtur rol kyç në pavarësinë e Kosovës.

Ai shtoi se Shqipëria i është mirënjohëse Amerikës për reformën në drejtësi.”I jemi mirënjohëse SHBA-ve për ndihmën e pakursyer ndaj popullit shqiptar. I jemi miënjohëse edhe për reformën në drejtësi. Shqiptarët dhe hebrenjtë janë popuj të mbijetesës”, tha ndër të tjera Ruçi .

Nga ana e tij Harris tha se SHBA-të kanë mbështetur dhe do të vazhdojnë të mbështesin Shqipërinë dhe shqiptarët në rrugën e tyre europiane dhe të zhvillimit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2019 - 23:32

Ministri i Jashtëm Gent Cakaj iu përgjigj ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj se ka punuar kundër interesave të Kosovës.

Ministri Cakaj i hodhi poshtë akuzat.

Postuar: 17/10/2019 - 23:20

Kryeministri bullgar Bojko Borisov kërkon hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Ve

Postuar: 17/10/2019 - 23:09

Vetoja e Francës bllokon hapjen e negociatave për anëtarësim në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Postuar: 17/10/2019 - 22:57

Në prag të vendimit të KE për hapjen e negociatave, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi fajëson q

Postuar: 17/10/2019 - 22:56

Në orët në vijim Shqipëria do të mësojë zyrtarisht vendimin nëse do të hapen negociata me Bashkim

Postuar: 17/10/2019 - 22:46

Kreshnik Spahiu tha se Gent Cakaj duhet të japë dorëheqjen nëse Shqipërisë nuk i hapen nesër nego

Postuar: 17/10/2019 - 22:45

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi tha se presidenti Macron  nuk mund të thotë “po&rdqu