BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Politike

SHISH raportoi në Komisionin e Sigurisë/ Deklarata e fortë e Salianjit në Kuvend: Gjatë sulmit kibernetik ka patur rrjedhje të të dhënave sensitive, e konfirmoi edhe...

SHISH raportoi në Komisionin e Sigurisë/ Deklarata e fortë e

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka deklaruar nga foltorja e Parlamentit se si pasojë e sulmeve kibernetike, ka patur rrjedhje të të dhënave sensitive.

Kjo sipas tij, është konfirmuar nga ana e SHISH gjatë raportimit të përfaqësuesve të tyre në Komisionin e Sigurisë.

Salianji: Ajo që tha kryeministri, ishin të pavërteta të mëdha. Sot për aq sa më lejon të thuhet, një institucion që është më prestigjozi e konfirmoi se ka rrjedhje të dhënave sensitive. Në një mbledhje me dyer të mbyllura. Ka prekje të sistemeve që nuk duheshin prekur sidomos në Policinë e Shtetit. Ka përgjetgjësi të drejtë qeveria. Sa shpenzon Shqipëria sot për mbrojtjen kibernetike. A ka ndodnjë shpenzim për mbrojtjen dhe më pas hajde flasim për përgjegjësinë. Të gjitha hetimet janë mbyllur për rrjedhjen e të dhënave.

Salianji preku edhe çështjen e financimeve ruse në Partinë Demokratike. Ai deklaroi se kjo çështje duhej adresuar që më parë duke marrë masa ligjore dhe të mos përdorej politikisht për interesa të vogla.

Salianji: Një çështje që u hap këtu ishte çështja ruse. Ne i besojmë SHBA-së, po kjo është një çështje shqetësuese. Si kryeministri i Shqipërisë, kanë dështuar institucionet. Nëse kanë hyrë para ruse, duhet të bënte mbledhje tamam në Parlament. Hajde bëjmë një ligj të ashpërsojmë. Nuk duhet që të përdoret për interesa të vogla politike, përdorimi i parave ruse. Nëse i intereson të përdorë politikisht dikë, hajde silleni ta diskutojmë.

 

Më të lexuarat