BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Politike

Shkarkimi i Metës, ish-kreu i KQZ nxjerr prapaskenat: Opozita i la fushë të lirë PS. Kjo nuk do të kishte ndodhur nëse...

Shkarkimi i Metës, ish-kreu i KQZ nxjerr prapaskenat: Opozita i la


Ish-kreu I KQZ Kristaq Kume tha se opozita i la fushë të lire mazhorancës në rast se do qëndronin, Meta nuk do shkarkohej.

“Presidenti u shkarkua politikisht dhe jo juridikisht. Meta është një ndër kundërshtarët më të fuqishëm ndaj Ramës. Pas këtij vendimi qëndrojnë interesa politike. Është veprim i cili kërkon që PS të arrij abjektivat e veta në hartimin e rregulloreve dhe formësimit ndaj kundërshtarëve politik siç ishte LSI dhe Ilir Meta që ka lidhje me këtë parti.  Opozita ia la fushë të lire mazhorancës në rast se do qëndronin, Meta nuk do shkarkohej. Duhet të bëjmë çështë e mundur që gjykata duhet të marrë vendimin  siç duhet”, tha Kume.
Kume shtoi më tej duke pohuar se, kushtetuesja duhet të marrë materialet dhe ka kohë 3 muaj gjykata kushtetuese nuk ka pse të përjashtohet mundësia që kjo gjykatë ti drejtohet komisionit të Venecias.

“Kushtetuesja duhet të marrë materialet dhe ka kohë 3 muaj gjykata kushtetuese nuk ka pse të përjashtohet mundësia që kjo gjykatë ti drejtohet komisionit të Venecias. Puna që do bëhet në gjykatë duhet të jetë mjaft bindëse dhe të ketë shumë argumenta, nuk ka rëndësi koha kur merret vendimi. Vendimi që do merret nga Kushtetuesja  do të jetë i shoqëruar me një produkt që do ti mirë rregulloj gjërat. Jemi në kushtet kur pale të ndryshme kanë opinione të ndryshme, unë këmbngul që ta lënë gjykatën kushtetuese ta vendos ajo që të kemi një product që e ka ligji. Jemi në kushtet kur do ta lëmë gjykatën kushtetuese ti japi zgjidhje këtij problem”, u shpreh Kume.

Më të lexuarat