Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkodra drejt zgjedhjeve të parakohshme? Pas akuzave ndaj Valdrin Pjetrit, Këshilli Bashkiak merr vendimin e rëndësishëm

Postuar: 13/08/2019 - 23:59

Këshilli Bashkiak i Shkodrës nuk do të konstituohet në datë 21 gusht ashtu siç ishte paralajmëruar më herët. Burime për Report Tv bëjnë me dije se do të pritet procesi i verifikimit të dokumenteve të bëra publike nga PD ditën e sotme lidhur me kandidatin socialist Valdrin Pjetri. Dhe nëse akuzat e PD lidhur me dënimin e Pjetrit në Itali do të rezultojnë të vërteta, në Shkodër do të ketë zgjedhje të parakohshme. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi publikoi disa dokumente sipas tij kartela e nxjerrë nga kuestura e Firences, që tregon se kryebashkiaku i Shkodrës Valdrin Pjetri ka qenë dënuar në Itali me 18 muaj burg dhe një mijë euro gjobë për shpërndarje droge.

Bardhi u shpreh se Pjetri e ka pranuar krimin pas arrestimit në 27 janar 2003 së bashku me Altin Dodën dhe është dëbuar. PD thotë se për shkak të marrëveshjes së pranimit të fajësisë, gjykata urdhëroi pezullimin e dënimit, por në fakt sipas drejtësisë italiane kur dënimi është poshtë dy viteve dhe për herë të parë pezullohet.

Pjetri i mohoi akuzat, ndërsa në një reagim publik kryeministri Edi Rama deklaroi se deri kur e vërteta ligjore të dalë, Valdrin Pjetri dhe Partia Socialiste i kanë rrugët e ndara plotësisht.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 18:26

Ish-ministri Edmond Panariti tha se sistemi në rrugën e duhur është realizimi i zgjedhjeve të parakohshme, madje që në fillim të vitit të ardhshëm.

Postuar: 21/10/2019 - 18:11

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur sot në një takim aleatët e tij.

Postuar: 21/10/2019 - 18:04

Ish-deputetja e LSI Nora Malaj ka komentuar deklaratën e kryeministrit Rama, i cili tha se dielli

Postuar: 21/10/2019 - 17:49

“Një njeri po na mban peng të gjithëve. Kjo duhet të marrë fund”.

Postuar: 21/10/2019 - 17:32

Aleatët e Bashës kanë mbërritur në selinë blu sikurse ishte njoftuar, ndërsa kanë munguar Dule dh

Postuar: 21/10/2019 - 17:15

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban  gjatë një fjalimi pas zgjedhjeve lokale, ku partia e

Postuar: 21/10/2019 - 17:00

Kryeministri, Edi Rama, ka ironizuar deklaratat e kreu të PD-së Lulzim Basha se qeveria shqiptare