BREAKING NEWS

"Unë kryeministër e ai president", pas deklaratës së bujshme të Bashës, reagon Rama

"Unë kryeministër e ai president", pas deklaratës
x

Politike

Shkodra drejt zgjedhjeve të parakohshme? Pezullohet Valdrin Pjetri, çfarë pritet të ndodhë me bashkinë pas 20 gushtit (LIGJI)

Shkodra drejt zgjedhjeve të parakohshme? Pezullohet Valdrin Pjetri,

Këshilli Bashkiak i Shkodrës nuk do të konstituohet në datë 21 gusht ashtu siç ishte paralajmëruar më herët. Ky vendim është marrë pasi pritet përgjigjja e Prokurorisë për Valdrin Pjetrin dhe procesi i verifikimit të dokumenteve të bëra publike nga PD lidhur me kandidatin socialist Valdrin Pjetri.kryetarin e zgjedhur më 30 qershor.

Dhe nëse akuzat e PD lidhur me dënimin e Pjetrit në Itali do të rezultojnë të vërteta, në Shkodër do të ketë zgjedhje të parakohshme. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi publikoi disa dokumente sipas tij kartela e nxjerrë nga kuestura e Firences, që tregon se kryebashkiaku i Shkodrës Valdrin Pjetri ka qenë dënuar në Itali me 18 muaj burg dhe një mijë euro gjobë për shpërndarje droge.

Por çfarë pritet të ndodhë me drejtimin e Bashkisë Shkodër?

Ligji parashikon se kryetarja aktuale e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi  pas vendimit të sotëm të PS-së do të vijojë normalisht punën derisa të bëhet betimi i kryebashkiakut të ri.

Ligji parashikon: “Neni 60, pika 4 e ligjit nr. 139/2015 “Për vetëqeverisjen vendore”, ku parashikon se “4. Ushtrimi i mandatit të kryetarit të bashkisë fillon në çastin kur bën betimin dhe përfundon kur bën betimin kryetari pasardhës”. nenin 53, pika 1 të ligjit nr. 139/2015 “Për vetëqeverisjen vendore”, parashikohet se; “Këshilli Bashkiak ushtron funksionet e tij nga data e konstituimit, sipas nenit 48, të këtij ligji, deri në krijimin e këshillit të ri pasardhës.”