BREAKING NEWS

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i vranë edhe vëllain në…

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i
x
BREAKING NEWS

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi në Sarandë, arrestohet autori, ja ku ishte fshehur

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi
x
BREAKING NEWS

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një 20-vjeçar në Elbasan

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një
x
BREAKING NEWS

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të vrarë

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të
x
BREAKING NEWS

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri goditi dy herë me thikë klientin e restorantit për një vend parkimi

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri
x

Politike

Shpëtimi Idrizi tregon profilin si duhet të jetë presidenti i ri: Me gjithë respekt, por unë nuk e bëj dot

Shpëtimi Idrizi tregon profilin si duhet të jetë presidenti i ri:

Kreu i PDIU-së i ftuar në një intervistë në emisionin “Zona Zero” ka folur për zgjedhjen e Presidentit të Republikës së Shqipërisë.

Sipas tij, presidenti i ri duhet të jetë një person, i cili e njeh Kushtetutën dhe politikën, teksa ka shtuar rëndësinë tek forcat politike që duhet të jenë të përgjegjshme dhe të dalin jashtë vullnetit të tyre për të kryer një veprim, i cili është detyrim për të gjitha palët.

“Zgjedhja e presidentit është një moment shumë i rëndësishëm, serioz, parlamentar dhe kushtetues.

Është detyrim kushtetues që ne të shkojmë drejt një personaliteti publik për zgjedhjen e një presidenti dhe gjendja e konsesusit.

Herë-herë ne si politikë jemi të prirur të krijojmë kriza. Ne e kemi detyrimin ta kërkojmë dhe gjejmë konsesusin midis nesh. President që do zgjidhet me shumicë të thjesht është një president që zgjidh krizën. Kjo është përgjegjësi e forcave politike.

Një president konsesual jo vetëm që është përcaktim kushtetues, por sepse duke mbajtur votat e të gjitha palëve, do të ketë më shumë fuqi për të qenë mbi palët.

Ne do ta shohim nga pikëpamja e palëve për të qenë mbi palët. Ky është detyrim më shumë se sa vullnet.

Zgjedhja e presidentit të Republikës është ndryshe nga institucionet e tjera, ne kemi detyrimin që ta zgjedhim bashkë.

Unë e kam theksuar që duhen të zgjidhen personazhe që kanë integritet moral por duhet të jetë një person me eksperiencë politike.

Me gjithë respektin për ta dhe punën e tyre unë nuk e bej dot. Duhet të jetë një person që duhet ta njoh Kushtetutën dhe politikën sepse me to do të operoj”, tha Idrizi.

Më të lexuarat