BREAKING NEWS

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë
x
BREAKING NEWS

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët e tij japin lajmin e trishtë: Humbje e madhe! (EMRI+FOTO)

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët
x

Politike

"Shqipëria burim droge"/ Basha citon raportin e Europol dhe ngre alarmin: Rama dështoi!

"Shqipëria burim droge"/ Basha citon raportin e Europol dhe ngre

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, teksa i referohet një raporti të Europol, sipas të cilit Shqipëria mbetet një burim kryesor i trafikimit të kanabisit në Bashkimin Evropian, dhe kërcënim për ekonominë dhe shoqërinë e Evropës.

Përmes një postimi në Instagram, Basha shprehet se, edhe pse e ka quajtur një histori suksesi betejën kundër drogës, raporti më i fundit i policisë europiane e hedh poshtë.

"Shqipëria burim droge"/ Basha citon raportin e Europol dhe ngre

Sipas Europolit, 40 për qind e rrjeteve kriminale aktive në BE merren me tregtimin e lëndëve narkotike.

Produkti ilegal më i përhapur mbetet kanabisi, që në rastin e Shqipërisë transportohet kryesisht me rrugë detare drejt Italisë.

"Shqipëria burim droge"/ Basha citon raportin e Europol dhe ngre

60 për qind e krimit të organizuar e kryen aktivitetin duke përdorur dhunën dhe po aq, korrupsionin, ryshfetin e thjeshtë deri te skemat e sofistikuara miliona-dollarëshe.

Catherine De Bolle, drejtueses së Europolit, tha se raporti i vitit 2021 tregon se të dy këta indikatorë po vijnë duke u përkeqësuar.

"Shqipëria burim droge"/ Basha citon raportin e Europol dhe ngre

Më të lexuarat