BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka ndërtuar një firmë ruse, ja dëmi që kanë shkaktuar hakerat në sistem

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas deklaratën e fortë: Ngjarje kriminale të rastësishme i kanë ‘zbardhur fytyrën policisë’

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas
x

Politike

“Shqipëria do të firmosë një marrëveshje”, Berisha u bën premtimin e madh shqiptarëve të Kosovës: Do të keni mundësinë të zgjidhni...

“Shqipëria do të firmosë një marrëveshje”,

Kryetari i PD Sali Berisha zhvilloi një takim me diasporën. Një nga çështjet e diskutuara gjatë bashkëbisedimit ishte nisma ‘Ballkani i Hapur’. Berisha tha se Vuçiç synon përmes këtij projekti, të ndajë Kosovën.

“Prapa projektit të ‘Ballkanit të Hapur’, Aleksandar Vuçiç nuk synon gjë tjetër veçse zhvlerësimin progresiv të Kosovës dhe së fundmi siç ishte në projekt, ndryshimi i kufijve, ndarja e saj, natyrisht kryekëput në favor të Beogradit. Pikërisht në funksion të kësaj është lufta e ftohtë që Tirana i bën Prishtinës. Në funksion të kësaj është qëndrimi i Edi Ramës në samitet ndërkombëtare ku mbron haptazi Beogradin he nuk shqipton një fjalë për Kosovën. Ndërkombëtarët e kanë problem të madh që Aleksandar Vuçiç nuk pranon të zbatojë sanksionet kundër Rusisë, Edi Rama bëhet avokat i tij në samite duke u thënë mos i bëni presion Serbisë sepse 80% e popullit serb e konsideron Putinin hero të vërtetë. Sikur qeveria gjermane, e SHBA, franceze, britanike të mos e dinë këtë rezultat të opinionit në Beograd.

Dhe Shqipëria nuk do të pranojë kurrë trajtim tjetër ndaj Kosovës veçse si të një shteti të barabartë midis të barabartëve në Ballkan. Së dyti, Shqipëria një nga marrëveshja e parë që do të firmosë me Kosovën do të jetë marrëveshja e shtetësisë. Cilido shqiptar në të dy anët e kufirit do të ketë të drejtë të zgjedhë shtetësinë që dëshiron ose të mbajë dy shtetësi. Së treti, Shqipëria do lobojë për Kosovën për njohje sa më të mëdha ndërkombëtare. Dhe do ta mbështesë Kosovën në denoncimin e Serbisë në gjykatat ndërkombëtare dhe organizmat e OKB, për gjenocidin ciklik serb në Kosovë dhe Veriun e Shqipërisë. Këto do të jenë qëndrimet e Partisë Demokratike ndaj Kosovës”", tha Berisha.

 

Më të lexuarat