BREAKING NEWS

“Sulme kibernetike në Shqipëri, Berisha plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Janë të përfshirë edhe grupe nga Rusia dhe Serbia, ja pse Rama ua fsheh informacionet qytetarëve

“Sulme kibernetike në Shqipëri, Berisha plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e Këshillit Kombëtar, zbardhet dokumenti, ja si do të organizohen primaret në PD

Mbledhja e Këshillit Kombëtar, zbardhet dokumenti, ja si do të
x
BREAKING NEWS

Çaj kamomili dhe livandë, kura e gjumit të patrazuar

Çaj kamomili dhe livandë, kura e gjumit të patrazuar
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i doktorit të Traumës/ “Ti më ndihmove, por unë të vras me gurë”, Lorenc Vangjeli: Nën maskat e policëve, portreti i çdo shqiptari mosmirënjohës

Arrestimi i doktorit të Traumës/ “Ti më ndihmove, por
x
BREAKING NEWS

Fondet nga Rusia/ Mbyllet mbledhja e kryesisë së PD, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Fondet nga Rusia/ Mbyllet mbledhja e kryesisë së PD, ja
x
BREAKING NEWS

“Nëse nuk merren masa, të presim vetëm viktima”, Artan Hoxha ngre shqetësimin e madh për Shkodrën: Nuk është vetëm krimi!

“Nëse nuk merren masa, të presim vetëm viktima”,
x
BREAKING NEWS

Hetimet për kompleksin “Partizani”, ish-drejtuesi i Komandos FA përfundon në SPAK

Hetimet për kompleksin “Partizani”, ish-drejtuesi i Komandos FA
x

Politike

Shqipëria dorëzon zyrtarisht rezolutën kundër raportit të Dick Martyt për krime nga UÇK, e cilëson të pabazë dhe kërkon të hartohet një i ri, tërbohen serbët

Shqipëria dorëzon zyrtarisht rezolutën kundër raportit

Ashtu siç ishte angazhuar dhe pas rezolutës së miratuar në Kuvendin e Shqipërisë më 21 korrik, Shqipëria ka ndërmarrë hapa për të dënuar në Këshillin e Evropës raportin e Dick Marty, i cili shpalos pretendimet e pabaza për tregtinë e e organeve në Kosovë dhe Shqipëri dhe krimeve të tjera gjatë luftës nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Në një notë verbale drejtuar Selisë së Këshillit të Evropës në Strasburg nga misioni i përhershëm i Republikës së Shqipërisë në KiE, thuhet se pretendimet nga raporti i Dick Marty-t, edhe pas 10 vitesh hetime, nuk janë provuar dhe nuk bazohen në faktet, si dhe thirrjet për Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës për të përgatitur një raport të ri për akuzat e rënda për tregtinë e paligjshme të organeve. Kuvendi i Shqipërisë ka njoftuar se i ka përcjellë zyrtarisht Këshillit të Evropës Rezolutën "Mbi pabazueshmërinë e pretendimeve për trafikimin e paligjshëm të organeve njerëzore në Kosovë dhe Shqipëri”, ndërkohë që kjo lëvizje duket se ka tërbuar serbët, pasi e kanë pasqyruar me detaje këtë vendim të Tiranës zyrtare. Rezoluta u është dërguar:  Vendeve anëtare dhe atyre me statusin e vëzhguesit të Këshillit të Europës; Sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Evropës; Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës; Presidentit dhe zv/presidentëve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës;  Sekretares së Përgjithshme të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës;  Komitetit për Çështjet Politike dhe Demokracinë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës; Komitetit për Çështjet Ligjore dhe të Drejtat e Njeriut në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës. Në këtë shënim verbal, i cili është shoqëruar edhe me Rezolutën e miratuar në Kuvendin e Shqipërisë në shqip dhe në anglisht, thuhet se rezoluta e bashkangjitur notës është përgjigje ndaj Rezolutës 1782 (2011) të Asamblesë Parlamentare të Këshilli i Evropës, "Hetimi i akuzave për trajtim çnjerëzor të njerëzve  dhe tregtisë ilegale të organeve të njeriut në Kosovë”.  

Rishikimi i raportit të Dick Marty

Më tej Shqipëria njofton Këshillin e Evropës së Rezoluta e Kuvendit të Shqipërisë kërkon që Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës për të bërë një raport pasues dhe të rishikojë Rezolutën 1782 (2011), duke rivlerësuar akuzat. Shqipëria angazhohet edhe në emër të Kosovës në gatishmërinë e 2 shteteve për të vendosur drejtësi. “Sipas rezolutës së miratuar nga Kuvendi i Shqipërisë, më 21 korrik, 2022, pretendimet e bëra në Raportin Dick Marty për vrasjen e njerëzve për qëllimin e mbledhjes dhe shitjes së organeve të tyre dhe tregtimin e paligjshëm të organet e njeriut në Shqipëri dhe Kosovë, të cilat janë renditur në paragrafët 1 dhe 4 të Rezoluta e Këshillit të Sigurimit 1782 (2011), pas më shumë se dhjetë vitesh thellësie hetimet nga Forca Speciale Hetuese e BE-së dhe pasardhësi i saj, Zyra e Prokurorit të Specializuar, mbeten të pagjetur për të paprovuar dhe nuk bazohet në prova dhe fakte dhe prandaj duhet parë si i tillë nga të gjithë institucionet kombëtare dhe ndërkombëtare. Misioni i përhershëm i Shqipërisë kërkon përfaqësitë e përhershme të shteteve anëtare dhe vëzhguesve në Këshillin e Evropës për t'ua përcjellë atyre organet kompetente shtetërore Aktvendimin për akuzat e pabaza të kundërligjshme trafikimi i organeve njerëzore në Kosovë dhe Shqipëri. Misioni i Përhershëm i Shqipërisë në Këshillin e Evropës shfrytëzon këtë mundësi për të ripërsëritur shprehjen e respektit të thellë ndaj përfaqësive të përhershme të anëtarëve shtetet dhe shtetet vëzhguese të Këshillit të Evropës”, thuhet në dokument.

Reagojnë mediat serbe

Ndërkohë sa i takon kësaj lëvizjes të Shqipërisë, kanë reaguar dje edhe mediat serbe, të cilat theksojnë se disa ditë pas miratimit, Shqipëria e ka dorëzuar në Këshillin e Evropës rezolutën kundër raportit të Dick Martyt. Ajo menjëherë është publikuar në mediat serbe. Në dokumentin e publikuar nga portali Kosova Online, që ka datën 10 gusht, prezantohet kërkesa për hetime shtesë në lidhje me mungesën e fakteve për raportin e Dick Martyt, sipas të cilit UÇK-ja kishte kryer trafikim organesh. Në këtë dokument, specifikohet se pretendimet e Dick Martyt nuk kanë arritur të vërtetohen nga asnjë institucion, përfshirë Gjykatën Speciale, transmeton gazeta Nacionale. “Më 21 korrik 2022, pretendimet e bëra në Raportin Dick Marty për vrasjen e njerëzve me qëllim mbledhjen dhe shitjen e organeve të tyre dhe tregtinë e paligjshme të organeve të njeriut në Shqipëri dhe Kosovë, të cilat janë të listuara në paragrafët 1 dhe 4 të Rezolutës 1782 të KSBE-së , pas më shumë se dhjetë vitesh hetime të thelluara nga Forca Speciale Hetimore e BE-së dhe pasardhësi i saj, Zyra e Prokurorit të Specializuar, mbeten të pagjetura, të paprovuara dhe të pabazuara në prova dhe fakte dhe për këtë arsye duhet parë si e tillë nga të gjitha institucionet kombëtare dhe ndërkombëtare”, thuhet në dokumentin e publikuar nga mediat serbe.

Më të lexuarat