BREAKING NEWS

Fluturon kurba, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja me koronavirus janë identifikuar në 24 orët e fundit në vendin tonë

Fluturon kurba, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të
x

Politike

"Shqipëria kërkon hapjen e negociatave, jo integrim të menjëhershëm në BE’’/ Deklarata e Endri Fugës shkakton debat midis gazetarit gjerman dhe atij boshnjak (Replikat)

"Shqipëria kërkon hapjen e negociatave, jo integrim të

Këshilltari i Kryeministrisë për Mediat dhe Publikun,Endri Fuga ka ndarë një status në rrjetin social Twitter ku shkruan: "Shqipëria kërkohen hapjen e negociatave, jo integrim të menjëhershëm në BE’’. Reagimet kanë qenë të shumta, ndër ta gazetari gjerman Wolfang Munchau kundërshton proçesin e zgjerimit të BE-së, pasi ‘’kjo strategji po del jashtë kontrollit’’. Ai bazohet te deklarata e djeshme e presidentit të Francës Emmanuel Macron, i cili shtoi se vendi jonë dhe Maqedonia e Veriut nuk janë gati për të nisur fazën e bisedimeve për integrim në BE.

Menjëherë pas këtij komenti ka reaguar edhe gazetari boshjak Esmir Milaviç, i cili kritikon qëndrimin e kolegut Muncheu duke u shprehur se ‘’ai është jashtë realitetit, teksa dëgjon presidentin amerikan Donald Trump’’.

Më të lexuarat