Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Shqipëria kërkon hapjen e negociatave, jo integrim të menjëhershëm në BE’’/ Deklarata e Endri Fugës shkakton debat midis gazetarit gjerman dhe atij boshnjak (Replikat)

Postuar: 17/10/2019 - 15:42

Këshilltari i Kryeministrisë për Mediat dhe Publikun,Endri Fuga ka ndarë një status në rrjetin social Twitter ku shkruan: "Shqipëria kërkohen hapjen e negociatave, jo integrim të menjëhershëm në BE’’. Reagimet kanë qenë të shumta, ndër ta gazetari gjerman Wolfang Munchau kundërshton proçesin e zgjerimit të BE-së, pasi ‘’kjo strategji po del jashtë kontrollit’’. Ai bazohet te deklarata e djeshme e presidentit të Francës Emmanuel Macron, i cili shtoi se vendi jonë dhe Maqedonia e Veriut nuk janë gati për të nisur fazën e bisedimeve për integrim në BE.

Menjëherë pas këtij komenti ka reaguar edhe gazetari boshjak Esmir Milaviç, i cili kritikon qëndrimin e kolegut Muncheu duke u shprehur se ‘’ai është jashtë realitetit, teksa dëgjon presidentin amerikan Donald Trump’’.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 13:16

“E gjitha që duhet të bëjë Shqipëria është zbatimi i reformës në drejtësi”, kështu u përgjigj ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, teksa u pyet se si mund të zgjidhet konflikti mes Presidentit dhe

Postuar: 18/11/2019 - 13:07

Mbrëmjen e djeshme u luajt ndeshja Shqipëri-Francë e vlefshme për eliminatoret 2020.

Postuar: 18/11/2019 - 12:57

Ambasadori i OSBE-së Bernd Borchardt ka përshëndetur vendimin e opozitës joparlamentare për të ma

Postuar: 18/11/2019 - 12:56

Çështja e financimit rus të Partisë Demokratike për lobimin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës en

Postuar: 18/11/2019 - 12:54

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i ka bërë thirrje presidentit të R

Postuar: 18/11/2019 - 12:41

Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi kërkoi sot një fond shtesë.

Postuar: 18/11/2019 - 12:20

Presidenti shqiptar Ilir Meta ka sqaruar në Facebook arsyet e mungesës së tij në një event të rën