BREAKING NEWS

Yuri Kim bën paralajmërimin e fortë: Ata që janë në pushtet, nëse u kërkohet llogari duhet që të…

Yuri Kim bën paralajmërimin e fortë: Ata që janë
x
BREAKING NEWS

'Ballkani i Hapur', Yuri Kim zbulon qëndrimin e SHBA-së

'Ballkani i Hapur', Yuri Kim zbulon qëndrimin e SHBA-së
x
BREAKING NEWS

E RËNDË/ Sapo kishte bërë vaksinën anti-COVID, gjendet i vdekur i riu në Elbasan

E RËNDË/ Sapo kishte bërë vaksinën anti-COVID, gjendet
x
BREAKING NEWS

Dalin pamjet! Fenomeni i rrallë drejtohet edhe për nga Shqipëria, sinoptikanët në Greqi tregojnë dy qytetet shqiptare që do të përjetojnë temperatura ekstreme!

Dalin pamjet! Fenomeni i rrallë drejtohet edhe për nga Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ 2,643 të infektuar dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit, ja çfarë po ndodh në spitale

Covid-19 në Shqipëri/ 2,643 të infektuar dhe 6 humbje jete
x
BREAKING NEWS

Ndryshime të reja, ky është vendimi i fundit i qeverisë

Ndryshime të reja, ky është vendimi i fundit i qeverisë
x
BREAKING NEWS

Prishja e banesave në zonën e 5 Majit, reagon Avokati i Popullit

Prishja e banesave në zonën e 5 Majit, reagon Avokati i Popullit
x
BREAKING NEWS

Meta caktoi datën, do futet PD në zgjedhjet në 6 bashki? Lulzim Basha jep paralajmërimin e fortë

Meta caktoi datën, do futet PD në zgjedhjet në 6 bashki? Lulzim
x

Politike

Si do të mblidhet Kuvendi Kombëtar? Ristani tregon rrugën: Basha ka të drejtë të propozojë

Si do të mblidhet Kuvendi Kombëtar? Ristani tregon rrugën: Basha

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani jep argumentet pse Kuvendi Kombëtar i PD mund të mblidhet edhe pa miratimin e Lulzim Bashës. 

Sipas Ristanit, Kuvendi Kombëtar i PD-së drejtohet nga një komision që e propozon kryetari, por edhe nëse ky i fundit nuk e ushtron detyrën për të bërë propozimin, kjo gjë nuk e pengon dot mbledhjen e Kuvendit.

Teksa bëri një panoramë të situatës aktuale brenda PD-së, Ristani theksoi se kreut të PD, konkretisht Lulzim Bashës do i ofrohet kjo e drejtë, por në rast se nuk propozon asgjë, kryetari i Këshillit Kombëtar do të zgjedhë edhe komisionin.

“Vërtet që Kuvendi mund të mblidhet me thirrjen e ¼ të anëtarëve. Kuvendi është organi më i lartë i partisë. Ka një klauzolë që Kuvendi do drejtohet nga një komision që e propozon kryetari dhe do i kërkohet të bëjë propozimin si e ka statuti. Nëse kryetari nuk e ushtron detyrën për të bërë propozimin, nuk e bllokon mbledhjen e Kuvendit. Kryetari ka të drejtë të propozojë dhe kjo e drejtë do i jepet. Nëse s’do të propozojë, do dalë kryetari i Këshillit Kombëtar dhe do e zgjedhë komisionin”, deklaroi Ristani në emisionin “Noë” në Euroneës.