BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Politike

“Si vëllai i madh kam mësuar që me të voglin ka gjithmonë një problem”, Edi Rama tregon ‘debatin’ e vjetër me Albin Kurtin dhe nuk i kursen 'thumbat': Ai nuk do e pranonte kurrë këtë!

“Si vëllai i madh kam mësuar që me të voglin ka

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot një ‘debat’ të vjetër që ka me Albin Kurtin. Ai thotë se nuk pretendon të jetë ‘vëllai i madh’ i Kurtit pasi ky i fundit nuk do të pranonte kurrë.

“Meqë mu drejtuar vëllai i madh vëllai i vogël, unë kam qëlluar të jem vëllai i madh në shtëpi, kam mësuar rrugës që me vëllain e vogël ka gjithmonë një problem, kur i thua vëllait të vogël nuk të dëgjon, kurse ai të thotë gjithmonë ma zgjidh.

Unë nuk pretendoj se jam vëllai i madh, aq më pak vëllai i madh i Albinit që është më i ri. Nuk do e pranonte kurrë, ky është debat i vjetër mes nesh, filozofik.

Jam edhe më i bindur sot që Ballkani i Hapur është i vetmi drejtim strategjik që ne mos ngecim në mënyrë ciklike në baltën e së shkuarës si shqiptarë dhe rajon. Riprodhimi i historisë është industri ballkanike e mirënjohur, por do ja lerë vendin saldimit të paqes. E gjitha kjo nuk mund të jetë e plotë pa njohjen përfundimtare të Kosovës. Në një Ballkan të Hapur, liria e lirive të njerëzve, kapitaleve, mallrave, shërbimeve, ka gjithmonë e më pak vend për këto artifica që vijnë nga e shkuara. Më e mundur që të ketë sukses dialogu sipas meje. Dhe e fundit Ballkani i Hapur nuk është asgjë përveçse marrja në zotërim e procesit të Berlinit dhe përshpejtimi i tij, duke mos pritur një herë në vit të mblidhemi në kryeqytete, por të çojmë përpara këto nisma të nevojshme. E kuptoj shumë mirë që Kosova e ka të nxehtë plagën dhe historia është shumë e afërt, por forca njëkohësisht duhet të jetë shumë e madhe për të parë më tutje. Kosova e ka fituar luftën, lufta ka mbaruar. Avionët e helikopterët janë për ushqim propagandistik në Serbi, Kosovës s’kanë çfarë i bëjnë. Vëllai dhe fqinjin nuk i zgjedh, dakord? Kështu që me vëllain të lidh gjaku, familja, e shkuara dhe e ardhmja. Me fqinjin fakt që e ke aty. E ke aty dhe gjyshja ime thoshte s’ka shtëpi të lumtur me fqinj të pakënaqur. Duhet ti bëjmë të gjitha përpjekjet dhe përpjekja për Ballkanin e Hapur nuk e eklipson betejën për të fituar njohjen e Kosovës. Ecin paralelisht.”- tha Rama.

Më të lexuarat