BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Politike

“S’ka ndodhur kurrë më parë”/ Berisha sfidon Ramën dhe i bën thirrjen e fortë: Bëhu burrë dhe eja firmosim për heqjen e parashkrimit për kryeministrin, s’mund të ketë amnisti për...

“S’ka ndodhur kurrë më parë”/ Berisha sfidon

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka bërë thirrje Edi Ramës që të ulen dhe të firmosin për heqjen e ligjit për parashkrimit e kryeministrit.

Gjatë fjalës së tij para deputetëve demokratë, Berisha tha se ligji mbron kryeministrin dhe ministrat e tij që të përballen me ligjin.

“Nuk e di nëse e keni marrë apo jo vesh, prokurorët kanë nisur të personalizohen njëri Damiani, njëri i Taulantit. Tani janë bërë me prokurorë SKAP-ist personal. S’ka ndodhur kurrë më parë. Është situatë dramatike. Të gjitha këto marrin përgjigje të shkëlqyer, të merituar në datën 14 maj ku qytetarët janë të vendosur, të gatshëm që të mbështesin opozitën dhe t’i japin një kthesë për mbarë vendit. Ka disa pr/ligje, por nuk kanë sjellë ligjin për Lustracionin, i cili në përputhje me standardet ndërkombëtare nuk lejon kandidimin e bashkëpunëtorëve të Sigurimit të Shtetit në asnjë funksion të lartë apo me zgjedhje. Natyrisht kjo është në Kushtetutë, por rikujtoj një moment.

Nëse më parë kundër këtij ligji kanë paraqitur pretekste absurde, por kushtetuese, tani s’ka asnjë pretekst. Në Kushtetutën e vendit, gjykatësit, prokurorët s’mund të jenë të tillë. Këto klauzola janë shkelmuar me të dyja këmbët. Tani ka një bazë solide kushtetuese, këtë e mban Linda e Parlamentit. Ajo e merr urdhrin dhe s’e ka sjellë. Ligji ka 6 muaj që pret në sirtarët e Kuvendit, do e denoncojmë me forcën më të madhe. Nuk sjell amendamentin për heqjen e të drejtës për parashkrimin e kryeministrit. I them Ramës; bëhu burrë dhe ta bëjmë këtë nen, ta firmosim! Nuk do ulemi në një tavolinë, por ta firmos unë dhe pastaj ti. Por nëse nuk e firmos, do jetë neni i parë që do të firmos PD kur të vijë në pushtet. Koha tregon se është jetike për të ndëshkuar hajdutëritë e tmerrshme që iu bëhen shqiptarëve, nga ministrat dhe kryeministri. S’ka parashkrim për ta sepse ata përdorin të gjitha manovrimet që krimet e tyre të tejkalojnë parashkrimin. Jo! Kjo është e domosdoshme, ndaj dhe ne do të luftojmë që ky ligj të kalojë në Parlament. Ministrat që firmosin në kundërshtim me ligjin do të ndiqen nga drejtësia.”, tha Berisha.

Më të lexuarat