BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x

Politike

Skandali i inceneratorëve, reagon ministrja e Ramës dhe bën deklaratën e papritur: Lojë politike e LSI-së në prag të...

Skandali i inceneratorëve, reagon ministrja e Ramës dhe bën

Ministrja e Financës dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj ka reaguar lidhje me deklaratat e LSI-së për abuzimet me inceneratorët.

Ajo tha se kjo është lojë politike e LSI-së në prag të protestës.

“Konference mbi informimin e opinionit publik dhe median, në lidhje me deklaratat e ditëve të fundit, për dosjen e vitit 2018 mbi skemat e mashtrimit, të cilat po përdoren në mënyrë abuzive dhe qëllime politike nga opozita”, shkruan ajo në postimin ne Facebeook.

“Zhurma e madhe e diteve te fundit e krijuar ne kuadewr te nje lufte, ne vigjilje te nje proteste te lajmeruar, e cila nxit zhvbillimin e nje revolucioni imagjinar.

Asgje nga faktet e nxjerra ditet e fundit nuk eshte e re.

Te gjitha faktet lidhen me procese te kryehen vite me pare nga Administrata Tatimore.

Ne dhjetor 2018 Adminisatrata Tatimore ka referuar prane Prokurorise nje skeme mashtrimi qe lidhej me pastrim parash, jane referuar 20 subjekte per te cilat bashke me to 24 individe pergjegjes per krijimin e ketyre skemave te mashtrimit.

Kjo ka nisur nga një punë disa mujore e Hetimit Tatimor, ku janë analizuar krijimi i këtyre subjekteve. Konkretisht, janë krijuar subjekte fiktive me qëllim përfitimin e TVSH-së.

Këto subjekte blinin e shisnin me kompani të krijuara, dhe kompanite qe i shisnin ketyre subjekteve perfitonin djuke shkarkuar inventaret e tyre prane subjekteve bashke me TVSH nderkohe qe subjektet fiktive i shisnin kompanive blerese produkte në varësi të fushës së veprimit me qëllim fryrjen e shpenzimeve e mos pagesën e TVSH.

Keto nuk jane dukuri te reja e nuk jane dukuri shqiptare, por te perhapura ne gjithe vendet e botes e ne Shqiperi kane filluar te shumohen pas vitit 2012.

Nga ai vit janë 34 subjekte që janë referuar nga hetimi tatimor pranë prokurorisë ku kane qenë të përfshira 141 subjekte, pra 34 procedura që janë referuar pranë Prokurorisë.

Pjesë të këtyre kanë përfunduar me një vendim gjykate per zbatim ku ne disa raste ka pasur dhe te denuar, pjese e tyre jane ende ne hetim dhe vijojne procedurat”.

Më të lexuarat