BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Politike

Skandali “McGonigal”, deputeti i PD-së plas deklaratën e fortë: Po tentohet të mbyllet çështja pa nisur hetimet

Skandali “McGonigal”, deputeti i PD-së plas deklaratën e

Në emisionin “Open” në News24, mbrëmjen e sotme po diskutohet në lidhje me ngjarjet e fundit në SPAK në lidhje me skandalin McGonigal.

I ftuar në studio, ish- prokurori i Krimeve të Rënda Eugen Beçi ka deklaruar se thirrja e bërë nga prokuroria e Përgjithshme ndaj Gazment Bardhit për vënien në dispozicion të një aktpadie, është vetëm një veprim burokratik.

Beçi sqaroi se vendimi për regjistrimin apo jo të çështjes, SPAK duhet ta marrë brenda 15 ditësh.

Ndërkohë deputeti i PD Ervin Salianji, ka deklaruar se SPAK duhet të kishte nisur tashmë hetimin kryesisht pasi kjo është një ngjarje që është bërë virale jo vetëm në Shqipëri por se është pasqyruar në mediat më të mëdha botërore.

Ai ka shtuar se thirrja e sotme nga SPAK për deputetin Gazment Bardhi, është një lëvizje boshe dhe tentativë për të mbyllur çështjen me mos nisje hetimesh.

Pjesë nga biseda në studio:

Eugen Beçi: Praktikë rutinë që ndiqet nga çdo prokurori. nuk është lëvizje procedurale, asnjë regjistrim procedimi apo materiali. Thjeshtë një subjekt ka paraqitur një padi. SPAK në mënyrë shkresore e burokratike ka kërkuar paraqitjen e hartës. Brenda 15 ditëve vendoset nëse do regjistrohet apo jo, është kërkuar vetëm një informacion në pikëpamje formale. Keni thënë që bashkëngjitur keni nisur një projekt padi që nuk e keni sjellë. Tani jemi në vendnumëro.

Ervin Salianji: Lëvizje bosh. Duke inkurajuar SPAK si strukturë e shumë investuar nga politika dhe ndërkombëtarët, më lind e drejta të them që nuk ka fuqi të nisë një hetim ndaj kryeministrit. Kjo e sotmja mu duk një kërkesë sebepi për ta mbyllur duke mos nisur hetimet. Deri sot SPAK nuk ka thirrur për të pyetur asnjë ministër apo person në pushtet. Thërret vetëm persona kundërshtarë të Ramës.

SPAK nuk ka nevojë ti çojmë ne kallëzime penale.Kjo çështjes ka mbytur mediat botërore. Rama në fillim thotë e kam mik pastaj thotë nuk është, pastaj del mbron Nezën, një person privat.

Kemi të bëjmë jo vetëm me 220 mijë dollarë, pas takimit në 9 shtator në Tiranë, i ka kërkuar Ramës të jetë i kujdesshëm me dhënien e licencave. një prej licencave të paktën dyshojmë se Rama e ka dhënë për një fushë naftëmbajtëse që administrator ka pasur zotin Dizdari.

Personazhi kryesor, oligarku rus, pavarësisht sanksioneve… është shpallur investitor strategjik e ka marrë në Divjakë.

Nga një kontroll minimal kemi gjetur të dhënat për përfshirjen e Ramës. SPAK Duhej të niste hetimeve. Çfarë pret SPAK?