BREAKING NEWS

Inceneratori i Fierit, GJKKO vendos kalimin për gjykim të dosjes, avokati i ish-deputetit Bllako kërkon t’i pushohet çështja, zv/presidentit të FSHF Dervishaj i heqin dy akuza

Inceneratori i Fierit, GJKKO vendos kalimin për gjykim të dosjes,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha shton dozën e kërcënimeve ndaj Enkelejd Alibeajt, alarmohet Garda e Republikës dhe merr në mbrojtje kryetarin e opozitës

Sali Berisha shton dozën e kërcënimeve ndaj Enkelejd Alibeajt,
x
BREAKING NEWS

Autoriteti i Konkurrencës rrëzon marrëveshjen e Drejtorisë së Transportit dhe Tatimeve për rritjen e çmimit të patentës, e cilëson në kundërshtim me ligjin dhe paralajmëron se do monitorojë tregun 1 vit

Autoriteti i Konkurrencës rrëzon marrëveshjen e Drejtorisë
x
BREAKING NEWS

Qeveria shkarkon nga detyra Lefter Allën, opozita zbulon se ish-kreu i bashkisë Bulqizë u arrestua pasi prishi pazaret e Belinda Ballukut

Qeveria shkarkon nga detyra Lefter Allën, opozita zbulon se ish-kreu i
x
BREAKING NEWS

Çfarë do bëhet me fatin e emigrantëve ilegal në Britani? Çuçi ultimatum Bravernan dhe zbardh bisedimet e takimit: Të amnistohen shqiptarët të cilët punojnë në...

Çfarë do bëhet me fatin e emigrantëve ilegal në
x
BREAKING NEWS

Vrasja e dy vëllezërve Bilali në Shkodër, “Apeli” dënon me 25 vite burg Arsen Stojkun, autori është mik i Licëve, ja si ndodhi ngjarja

Vrasja e dy vëllezërve Bilali në Shkodër,
x
BREAKING NEWS

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me ‘ultimatum’ në banesën e të shumëkërkuarit në Durrës, por ‘surprizohet’ nga ajo çfarë i gjen babait të tij

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me
x
BREAKING NEWS

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si presidenti Vuçiç bashkëpunoi me hakerat izraelitë për të eliminuar nga politika liderin opozitar

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si
x

Politike

Skandali “McGonigal”/ “Foltorja” dhe PD zyrtare, “betejë” dhe në Kuvend, 11 deputetë të Berishës kërkojnë mocion me debat pa kufizim kohe me Ramën

Skandali “McGonigal”/ “Foltorja” dhe PD zyrtare,

Pasi javën e kaluar, mazhoraca socialiste rrëzoi kërkesën e “Foltores” për ndryshim rendi dite të seancës plenare për interpelancë me kryeministrin Edi Rama për skandalin “McGonigal”, sërish deputetët e Grupit të Rithemelimit kanë paraqitur një kërkesë me objekt të njëjtë. Ata i kanë dorëzuar Kryesisë së Kuvendit kërkesën për mocion me debat të hapur me shefin e mazhorancës Edi Rama. Kjo kërkesë është firmosur nga 11 deputetë të grupit të drejtuar nga Sali Berisha: Luçiano Boçi, Sorina Koti, Luan Baçi, Isuf Çelaj, Kasem Mahmutaj, Albana Vokshi, Tritan Shehu, Ina Zhupa, Greta Bardeli, Kastriot Piroli dhe Agron Shehaj. Ndryshe nga kërkesa e Enkelejd Alibeajt për mocion me debat, e cila u pranua këtë javë nga Konferenca e Kryetarëve, demokratët e “Foltores” kërkojnë që debati të bëhet pa kufizim kohor, për t’i dhënë mundësinë çdo deputeti të opozitës të shënjestrojë Edi Ramën. “Ndryshimin e Rendit të Ditës të seancës të datës 02.02.2023, ora 10:00; 2. Në përputhje me pikën 1, përfshirjen si e parë të Rendit të Ditës të një Mocioni me Debat për çështjen e sipërme; 3. Kërkojmë që Debati të mos ketë limit kohor, duke i dhënë mundësinë çdo deputeti të shprehet”, thuhet në kërkesën e 11 deputetëve të “Foltores”. Nga ana tjetër, PD zyrtare e drejtuar nga Enkelejd Alibeaj ka paraqitur kërkesën për nisjen e procedurës së shkarkimit të kryeparlamentares Lindita Nikolla, e cila përjashtoi 5 deputetë demokratë të “Foltores” pasi bllokuan punimet e Kuvendit. Megjithatë, duket se socialistët do të rrëzojnë sërish dy kërkesat e fundit, duke patur parasysh deklaratat e kryetari të grupit parlamentar të partisë në pushtet, Taulant Balla.

Më të lexuarat