BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x

Politike

Skandali me Inceneratorët/ Kryemadhi e zbulon: Ja pse kompanitë iu shitën të moshuarve

Skandali me Inceneratorët/ Kryemadhi e zbulon: Ja pse kompanitë iu

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka folur mbrëmjen e sotme në një emision televiziv, lidhur me skemën që është përdorur tek inceneratorët që kompanitë të bënin evazion fiskal.

Gjatë një interviste, Kryemadhi thotë se në këtë skemë janë përdorur dy të moshuar mbi 90 vjeç dhe ata rezultojnë pronarë të disa kompanive.

Por sipas saj, pronarët e kompanive janë persona të tjerë, por kanë humbur gjurmët duke përdorur të moshuarit.

“Në pamje të jashtme këto kompani janë në rregull. Në sistem financiar në sistemin e letrave hyrje-dalje këto janë në rregull por lëvizje malli në qarkullim këto nuk kanë. E çfarë kanë bërë këta? Për të mbuluar gjurmët këto kompani të gjitha i kanë shitur në të dytë.  Lumi 6 ka shitur kompaninë prej 7 milionë dollarësh xhiro dy pensionistëve, Thanas Canit dhe Haxhire Gurakuqit më fal që iu përmend emrat. Njëri është 94 vjeç tjetra është 95 vjeç. Të cilët në 2019 kanë blerë kompani të cilat kanë bërë evazion fiskal, kanë lëshuar fatura për inceneratorët. Pse është bërë kjo? Kjo është bërë që nëser. Kanë lëshuar fatura për beton, asfalt, godina ndërtimi, lëvizje dherash. Këto janë të pamatshme. Ti lëvizjen e dherave dhe betonin nuk e mat dot në punë voluminoze sepse ose duhet ta kontrollosh çdo moment. Ky çifti pensionistëve 94 dhe 95 vjeç kanë blerë tre biznese të cilat kushtojnë 30 milionë dollarë. Pse ndodh kjo lloj skeme? Sepse nëpërmjet kësaj lloj skeme ata mundohen të fshehin gjurmët. Duke ja shitur dy pensionistëve që janë 94-95 vjeç ku do t’i gjejnë, ku janë?”,-tha Kryemadhi.

Vet e moshuara që i del emri si pronare kompanish deklaron se jeton në azil dhe se nuk ka informacion se çfarë kanë bërë persona të tjertë duke përdorur emrin e saj.

 

Më të lexuarat