Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Skënder Gjinushi nxjerr blof Ilir Metën: Si mashtroi kur u bë president

Postuar: 12/07/2019 - 21:33

Skënder Gjinushi ka folur ditën e sotme në emisionin 'Repolitix' për mosdekretimin e tij në krye të Akademisë së Shkencave nga presidenti Ilir Meta.

Akademiku ka cekur edhe një nga arsyet e mosdekretimit, atë të dorëheqjes nga kreu i Partisë Socialdemokrate, teksa i kujtoi Metës se ky i fundit ishte akoma kryetar i LSI-së kur u zgjodh president.

'Hetimi është bërë pa dije dhe këtë gjë e preku atë ditë. I kam thënë atë ditë. Po ky president që sot pikërisht risheh kur u dha dorëheqja po lexoj fjalimin e tij kur u bë President, 'pas konsultimeve me këshilltarët, edhe pse detyrimet e mia fillojnë pas betimit si president...

Në 24 korrik, por zgjedhja u bë në 24 qershor dhe deri atëherë mund të vijoj me detyrimet e mia institucionale. Edhe pse do të vij të jem kryetar i LSI-së deri në datë 23'. Pra është zgjedhur President pa dhënë dorëheqjen si kryetar i LSI-së dhe çregjistrimin e bëri vetëm para betimit. Me këtë logjikë,  Presidenti duhet të pranojë pavlefshmërinë e zgjedhjes së tij dhe mbase lehtëson procedurat e shkarkimit të tij', tha akademiku.

Gjinushi thotë se Meta mashtron, pasi pretendon se e ka dhënë dorëheqjen më 15 maj dhe jo në datën që thotë Meta.

'Dorëheqja është në 15.5.2019, ky mashtron. Këshilli tha që është dhënë dorëheqja dhe kaq. Dorëheqjen e kam dhënë me 15 maj, zgjedhjet janë bërë më 24 maj. Dhashë dorëheqjen dhe garoj. Isha, dhashë dorëheqjen dhe duhet të garoj. Dorëheqja është dhënë më 15. Vendimi i këshillit është i falsifikuar. Pozicioni im është zëvendësuar në 31.5.2019, ndërsa ky thotë është shkarkuar në 31.5.2019, nuk është nga mosdija është e qëllimshme', tha akademiku

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2019 - 23:32

Ministri i Jashtëm Gent Cakaj iu përgjigj ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj se ka punuar kundër interesave të Kosovës.

Ministri Cakaj i hodhi poshtë akuzat.

Postuar: 17/10/2019 - 23:20

Kryeministri bullgar Bojko Borisov kërkon hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Ve

Postuar: 17/10/2019 - 23:09

Vetoja e Francës bllokon hapjen e negociatave për anëtarësim në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Postuar: 17/10/2019 - 22:57

Në prag të vendimit të KE për hapjen e negociatave, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi fajëson q

Postuar: 17/10/2019 - 22:56

Në orët në vijim Shqipëria do të mësojë zyrtarisht vendimin nëse do të hapen negociata me Bashkim

Postuar: 17/10/2019 - 22:46

Kreshnik Spahiu tha se Gent Cakaj duhet të japë dorëheqjen nëse Shqipërisë nuk i hapen nesër nego

Postuar: 17/10/2019 - 22:45

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi tha se presidenti Macron  nuk mund të thotë “po&rdqu