BREAKING NEWS

Bilanci ditor i Covid-19 në vend/ Ministria del me reagim zyrtar: Ja sa është numri i të infektuarve në 24 orë

Bilanci ditor i Covid-19 në vend/ Ministria del me reagim zyrtar: Ja sa
x

Politike

Socialistët nuk ndalen/ Çfarë do të ndodhë nesër me Ilir Metën në orën 14:00

Socialistët nuk ndalen/ Çfarë do të ndodhë nesër

Kuvendi i Shqipërisë pas një periudhë disa mujore heshtje ka rikthyer edhe njëherë në vëmendje çështjen e Shkarkimit të Presidentit Ilir Meta.

Sipas informacioneve mësohet se nesër në orën 14:00 do të mblidhet Komisioni për Shkarkimin e Presidentit.

Komisioni hetimor sipas ligjit do të hetojë vendimin e presidentit Meta për zgjedhjet e 30 qershorit si dhe emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Po ashtu mësohet se do të diskutohet dhe raporti përfundimtar i Komisionit të Venecias.

Pak ditë më parë Komisioni i Venecias publikoi raportin përundimtar për emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Sipas Venecias, Presidenti nuk ka shkelur Kushtetutën në procedurën e tij dhe me faj bëhet KED, pasi sipas Komisionit ka vepruar në fshehtësi dhe nuk ka qenë transparente.

Më të lexuarat