BREAKING NEWS

Atentat në orët e para të mëngjesit/ Vdes në spital personi që u qëllua me silenciator dhe u gjet i shtrirë në mes të rrugës pranë Piramidës

Atentat në orët e para të mëngjesit/ Vdes në spital
x

Politike

Sot 10 vite nga protesta e 21 Janarit / Koço Kokëdhima tregon të vetmen mundësi që do të çojë zyrtarët e lartë pas hekurave

Sot 10 vite nga protesta e 21 Janarit / Koço Kokëdhima tregon

Sot bëhen 10 vite nga tragjedia e 21 Janarit, ku katër persona, u vranë gjatë një proteste të organizuar asokohe nga Partia Socialiste, e cila ishte në opozitë.

Kreu i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima shkruan se edhe pas kaq shumë vitesh drejtësia nuk është vënë në vend. Sipas tij ‘vetëm një pushtet gjyqësor i pavarur prej tyre do të rivendosë drejtësinë, do të qetësojë shpirtrat e viktimave dhe do të fashitë sadopak dhimbjen e familjarëve’.

Reagimi i plotë

Një dekadë pas vrasjeve shtetërore përballë kryeministrisë, drejtësia nuk është vënë në vend. Urdhëruesit e masakrës së 21 janarit 2011, me 4 të vdekur, dhjetra të plagosur e të dhunuar barbarisht nga forcat e sigurisë, aspirojnë rotacionin politik pas zgjedhjeve të 25 prillit. Denoncuesit që përdorën popullin si mish për top për të ardhur në pushtet, prej 8 vitesh, bënë pazar me gjakun e të rënëve, e përdorën tragjedinë për ritualin e “lotëve të krokodilit” dhe për luftë politike. Vetëm një pushtet gjyqësor i pavarur prej tyre do të rivendosë drejtësinë, do të qetësojë shpirtrat e viktimave dhe do të fashitë sadopak dhimbjen e familjarëve.

Më të lexuarat