BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Politike

“SPAK veproi me emocion”/ Frrok Çupi plas deklaratën e fortë: Ja çfarë pritet të ndodhë me Vangjush Dakon brenda tre ditëve

“SPAK veproi me emocion”/ Frrok Çupi plas deklaratën e

Arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit, Vangush Dako i cili u la në burg nga GJKKO nën akuzën e shpërdorimit të detyrës në dy raste të ndryshme ka sjellë reagime të shumta në skenën politike duke bërë të komentohet edhe si një ‘shfaqje’ nga ana e SPAK.

Analisti Skënder Minxhozi i ftuar në studion e ‘Real Story’ e komentoi urdhrin për arrestimin e Dakos si një standart të dyfishtë që sipas tij po përdoret nga SPAK duke argumentuar se ka politikanë të tjerë të cilët duhet të hetohen për akuza shumë më të rënda si ajo e 21 janarit të vitit 2011. Ai tha mes të tjerash se SPAK po vepronte në këtë mënyrë duke u përfshirë nga entuziazmi që të pëmbushë pritshmëritë e qytetarëve.

“Entuziazmi i fshehtë ose jo i fshehtë i SPAK-ut vjen nga një faktor i tretë që nuk ka të bëjë me Dakon mendoj unë, që ka të bëjë me pandëshkueshmërinë. Dako merr shpresën që po shuhet te një opinioni publik, me SPAK kishte të tjera pritshmëri, e sot po kthehet në zhgënjim”- tha analisti.

Nga ana tjetër, gazetari Frrok Çupi tha se akuzat e SPAK-ut ndaj Dakos kanë rënë. Ai tha se duke parë se për çfarë akuzohet, ish kryebashkiaku mund të lërë qelinë brenda 3 ditëve. Ndërsa tha se SPAK ka eleminuar ‘institucionin e flagrancës’ duke mos arrestuar më persona të kapur në momentin e kryerjes së veprës penale.

“SPAK-u është emocionuar. Në raportin e fundit që lëshoi SPAK për Vangjush Dakon kishin rënë dy kolonat e akuzës. Nëse ne këtu dërgojmë padi në SPAK, nuk e shohin me sy ose të kthen përgjigjie Janë njerëzit më të padrejtë që mund të ketë në botë sa kam vërtetuar deri më sot. Po shkelin rëndë deantologjinë e drejtësisë. Kanë shuar institucionin e flagrancës. Nëse drejtësia kudo në botë qoftë e Athinës apo e Londrës, eleminon institucionin e flagrancës nuk është më drejtësi. Sot e kësaj dite nuk kemi asnjë të kapur në flagrancë. Me ato që kam lexuar, ti e kupton se për 3 ditë do jetë jashtë qelie. Nuk ka ku të rrijë me një gjë ku thuhet se ka firmosur me vonesë”-tha Çupi.

Nga ana tjetër, ish kandidati i PD për Tiranën, Roland Bejko tha se arrestimi i Dakos ishte një spektakël i orkestruar. Ndërsa e cilësoi reagimin e Ramës si tepër të relaksuar, Bejko tha se drejtësisë mund t’i kthehet në boomerang çështja e arrestimit të Dakos nëse nuk ka provat e mjaftueshme për ta mbajtur në burg.

“Këtë herë Rama ishte më i relaksuar, ndryshe kur amerikanët e shpallën non-grata. Jetojmë në kohën e spektaklit. Mendoj se në këtë kuadër është bërë e gjithë kjo reklamë. Nëse është kështu siç e thoni ju nuk ëhstë e re. Ndodh që e reklamojnë me bujë të madhe. Kështu ndodhte edhe me Drejtësisë mund ti kthehet në boomberang nëse nuk ka provat e mjaftueshme. Sepse nëse gjykata vendos ta lirojë atëherë spektakli shuhet”- tha Bejko.

GJKKO caktoi masën ‘arrest me burg’ për ish kryebashkiakun e Durrësit Vangjush Dako i cili akuzohet për shpërdorim detyre në dy raste të ndryshme gjatë kohës që ka mbajtur postin e kryetarit të bashkisë së dytë më të rëndësishme në vend. Ai është transportuar në burgun e Durrësit ku po mbahet në qelitë e paraburgimit.

Më të lexuarat