BREAKING NEWS

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK, nëse Kraja nis goditjen e Berishës dhe Metës rrezikohet të ketë destabilitet

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK,
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente sekrete, së shpejti qeveria e Shqipërisë do të ekspozohet

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente
x
BREAKING NEWS

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje atyre që synonin të ma ‘hiqnin kokën’, të përshpejtojnë

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje
x
BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x

Politike

Spartak Ngjela paralajmëron ndryshimin e madh në politikën shqiptare: A mund të shkëputen PS dhe PD nga konformizmi i Edi Ramës dhe Sali Berishës?

Spartak Ngjela paralajmëron ndryshimin e madh në politikën

Avokati i njohur Spartak Ngjela, ka folur ditën e djeshme për ndryshimet që ka pësuar politika shqiptare, duke përmendur këtu edhe diktatorin Enver Hoxha. Ngjela ka thënë se në sistemet shqiptare të shtetit, në Shqipëri, Enver Hoxha kishte një urrejtje kriminale kundrejt jokonformizmit. Sipas tij, Hoxha kështu mbronte tiraninë e tij sunduese në Shqipëri. “Konformizmi është një mënyrë sjelljeje e cila ka vijueshmëri në qytetërim. Vjen nga latinishtja, conform ( con-form), që don të thotë se diçka është bëre në mënyre të plotë nga një model-e bërë si. (Make as-Oxford Dictionary). Edhe sot ne kemi një Parlament konformist, por dykrahësh ama. Në Parlamentin shqiptar, në 30 vjet janë përplasur dy lloje konformizmash politikë, i majtë dhe i djathtë, e asgjë tjetër. Por, dallon që në Shqipërinë e sotme ka ende reflekse të konformizmit kriminal të Enver Hoxhës, që ka ecur sipas kësaj devize: kjo, dhe asgjë tjetër, dhe, unë, e asnjë tjetër. Por, ndërkohë duhet të shohim se çfarë do të sjellë Partia Demokratike tani që e ka nxjerrë jashtë vetes Sali Berishën, armikun aktual të jokonformizmit? A do ta krijojë Partia Demokratike në politikë jokonformizmin si natyrë të lirisë, demokracisë dhe personalitetit? A do të shkëputet nga turmat e Saliut, për të ardhur te zhvillimi integral jokonformist i politikës shqiptare?”, shkruan Ngjela. Sipas avokatit, Partia Socialiste nuk ka shenja se mund të shkëputet nga konformizmi kundrejt Edi Ramës. Ngjela ka përcaktuar dhe çfarë është konformizmi. “Konformizmi shpesh është një servilizëm i rëndomtë. Konformizmi është një frikë nga autoriteti. Konformizmi është kapitullim ndaj së vërtetës, kur pranon gënjeshtrën. Konformizmi është edhe vetëm frikë. Konformizmi është depersonlizim për atë që e pranon për interes. Konformizmi është natyra e njeriut të paditur. Konformizmi është edhe një nënshtrim politik ndaj së keqes. Konformizmi është natyrë shoqërore sunduese në çdo tirani apo diktaturë”, është shprehur Ngjela.

Më të lexuarat