Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Studentët e refuzuan, Nikolla bën lëvizjen urgjente

Postuar: 06/12/2018 - 14:25

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar një tjetër dalje për mediat pasditen e sotme. . Mësohet se në 14:30 Nikolla do të dalë në konferencë për shtyp, me sa duket pas takimit me rektorët e dekanët.

Ministrja Nikolla mblodhi sot me urgjencë rektorët dhe dekanët e fakulteteve të Tiranës pas protestës masive të studentëve.

Studentëve vazhdojnë ende të qëndrojnë para Ministrisë duke kërkuar përgjysmim të tarifave të shkollimit dhe kushte më të mira e kanë deklaruar se nuk do të tërhiqen nga kërkesat e tyre që janë 4. Sot ministrja njoftoi se qeveria do shfuqizojë VKM nr. 288 pika numër 4 e cila citon si më poshtë:

“Studenti, i cilësuar në bazë të rregullores së institucionit të arsimit të lartë publik si përsëritës në një lëndë apo në shumë lëndë dhe vijon studimet në vitin pasardhës, i nënshtrohet tarifës së shkollimit për kredit për detyrimet apo lëndët përsëritëse, si dhe tarifës vjetore të shkollimit të vitit akademik në të cilin vazhdon studimet”.

Dy ditët e fundit studentët kanë braktisur universitetet duke bojkotuar mësimin në të gjitha fakultetet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 20:53

Taulant Muka kritik i është përgjigjur me arritjet e tij, kryeministrit Edi Rama sërish me anë të një postimi në Facebook.

Postuar: 10/12/2018 - 20:48

Deputeti socialist Pjerin Ndreu shkruan se militantë të PD nga zona e Kamzës janë në mes të stude

Postuar: 10/12/2018 - 20:46

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, shprehet se, kush mendon të pengoj

Postuar: 10/12/2018 - 20:37

Deputeti i Partisë Socialiste Besnik Bare ka komentuar protestën e studentëve.

Postuar: 10/12/2018 - 19:49

Deputeti i Partisë Demokratike, Luciano Boci, ka publikuar sot në Facebook-un e tij mesazhe që i

Postuar: 10/12/2018 - 19:25

Me anë të një postimi në rrjetet sociale deputetja e Partisë Demokratike, njëherësh e bija e lide

Postuar: 10/12/2018 - 19:10

Ambasada Amerikane në Tiranë vjen me një mesazh të qartë për sistemin gjyqësor në vend.