BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Politike

Sulmi kibernetik, eksperti i IT: Patronazhistët, publikimi i numrave u dhanë hakerave mundësinë e artë, qeveria s’kontrolloi sistemin për 14 muaj

Sulmi kibernetik, eksperti i IT: Patronazhistët, publikimi i numrave u

Eksperti i Teknologjisë, Besnik Semanaj, ka komentuar raportin e Byrosë Federale të Hetimit (FBI) dhe Agjencisë së Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës në SHBA mbi sulmet kibernetike të Iranit kundër Shqipërisë. Semanaj referuar këtij raporti  u shpreh se caktivizimi i anti viruseve në vendin tonë nuk është kontrolluar për 14 muaj. Sipas tij të dhënat që dolën nga patronazhistët, numrat e telefonit të shqiptarëve si dhe punët që ata kryenin i kanë lehtësuar punën hakerave. Eksperti shprehet se pasi kanë pasur të gjithë këto të dhënat mbi shqiptarët, atëherë hakerat e Iranit kanë pasur diçka të artë në duar dhe pjesa e hakërimit ka qenë më e lehtë.Ai shtoi se marrja e aksesit në të dhëna nga hakerat, erdhi nga paaftësia dhe papërgjegjshmëria e institucioneve, pasi është shfrytëzuar një mangësi e sistemit.“Nga institucionet shtetërore s’kemi asnjë informacion zyrtar. Raporti i Microsoft e ndan sulmin në katër faza, faza e parë marrja e aksesit, që ndodhi 14 muaj para fazës së tretë të sulmit, faza e dytë është grabitja e të dhënave që ka qenë gjatë gjithë kësaj kohe, faze tretë, shkatërrimi i të dhënave dhe e katërta, propaganda.Institucionet janë këshilluar për përditësimet. Kështu nisi çdo gjë. Tek marrja e materialeve, që zgjati 14 muaj, ata janë larguar nga sistemi se janë lodhur. Ato që do t’i marrësh i ke marrë, ato që do t’i shkatërrosh, i shkatërron.Raporti i FBI për hakerimin inicion raportet që dalin nga pas pasi nuk përfshin as 10 për qind të asaj që ka ndodhur, flet për serverin e e-maileve, nga ana tjetër, jep 100 për qind të problematikave të institucioneve shtetërore.E para, është antivirusi që është çaktivizuar nga hakerat dhe nuk është aktivizuar. Praktikë e sigurisë është që çdo ditë të shikohet kush e ka dhe jo aktiv nga kompjuterat, të merren masat për ta kthyer në punë dhe të shohin pse u çaktivizua antivirusi, kjo gjë s’është bërë për 14 muaj.Kompanitë ndërkombëtare që ofrojnë pajisje mbrojtëse kanë databazën online që lidhet me pajisjet dhe vendos reputacion të liqeve, kush janë të sigurta. Kjo s’ka funksionuar.E treta, s’janë përditësuar sistemet dhe aplikacionet”, tha Semanaj.

Më të lexuarat