BREAKING NEWS

U plagosën në Gramsh, pasagjerët sirianë dërgohen me urgjencë tek Spitali i Traumës

U plagosën në Gramsh, pasagjerët sirianë dërgohen me
x

Politike

“Tahiri do dënohet vetëm si ‘kokë turku’ nga ana e Edi Ramës për negociatat me BE-në?”/ Ish ministri deklaratë të fortë: Kjo është loja e kryeministrit

“Tahiri do dënohet vetëm si ‘kokë turku’ nga

Ish-ministri Flamur Noka ka qenë i ftuar në studion e News24, në rubrikën “Opinion” ku ka folur për situatën politike dhe qëndrimet e opozitës. Noka foli dhe për gjyqin ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri.

Çështja Tahiri, më 19 shtator Gjykata do të shprehet për ish-ministrin. A do dënohet Saimir Tahiri sipas jush?

Nguti në këtë periudhë për të proklamuar si një dënim të Saimir Tahirit është një lojë që Edi Rama po bën me faktorin ndërkombëtar në prag të marrjes së vendimit për negociatat. Sigurisht Saimir Tahiri është përgjegjës për kanabizimin e Shqipërisë dhe për institucionalizimin e një ekonomia kriminale të drogës në vend. Është përgjegjës për qindra të vrarë nga pazaret e drogës apo nga problemet me drogën. Është përgjegjës për inkriminimin që i bëri Policisë së Shtetit dhe një pjesë të administratës. Por mbi të gjitha në këtë vend ka një kryepërgjegjës që është bashkëfajtor po sa Saimiri dhe pak më shumë dhe ky është Edi Rama. Saimir Tahiri meriton dhe ka merituar të përballet me drejtësinë për të gjitha këto krime që i ka shkaktuar këtij vendi. Por më shumë se ai përgjegjësinë e ka Edi Rama, kapoja i krimit të organizuar në Shqipëri sepse Saimiri ishte thjesht një ndërlidhës, mes Edi Ramës dhe krimit të organizuar. E tha dhe vetë Saimir Tahiri këtë që po them unë. Ne e kemi thënë prej kohësh, opozita, me fakte dhe prova dhe tashmë ka filluar të belbëzojë edhe Saimiri, pasi e sheh veten të lëshuar apo të braktisur.

Pra ju thoni që do dënohet vetëm si ‘kokë turku’ nga ana e Edi Ramës për negociatat me BE-në?

Saimir Tahirin po përpiqet Rama t’ia servirë BE-së si kokë turku për negociatat. Pastaj problemet e Saimir Tahirit me drejtësinë janë të qarta dhe dihen botërisht…  Saimir Tahiri dhe Edi Rama janë bashkë dhe të pandarë në përgjegjësitë ndaj këtij vendi për kanabizimin, për kriminalizimin dhe për shkatërrimin e këtij vendi.