Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Takim ‘kokë më kokë’ me ekspertët e Venecias, Manja zbardh çfarë diskutuan: Meta shkeli rëndë Kushtetutën!

Postuar: 11/09/2019 - 11:16

Kryetari i Komisionit të Posaçëm për shkarkimin e Ilir Metës, Ulsi Manja ka zbardhur takimin me delegacionin e Komisionit të Venecias që u zhvillua paraditen e sotme. Ai thotë se me ekspertët e komisionit ndamë pikëpamjen që Komisioni Hetimor dhe Komisioni i Venecias do ta trajtojnë këtë rast në aspektin ligjor.

"Me delegacionin e Komisionit të Venecias në lidhje me kërkesën për shkarkimin e Presidentit të Republikës për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe objektivitetin e trajtimit të kësaj çështje nga ana e Komisionit Hetimor të ngritur me vendimin nr.84/2109 të Kuvendit të Shqipërisë.

Ndamë pikpamjen që Komisioni Hetimor dhe Komisioni i Venecias do ta trajtojnë këtë rast në aspektin ligjor duke u nisur nga parimet dhe standartet më të larta profesionale dhe kushtetuese dhe me objektivitet maksimal , me qëllim vendosjen e një tradite juridike parlametare të parin në llojin vet për Shqipërinë", shkruan Manja.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/11/2019 - 09:34

Pas tryezës së përbashkët me Bashën dhe aleatët e tij, Presidenti Ilir Meta do të vazhdojë sot  një sërë takimesh me qëllim zgjidhjen e krizës politike në vend.

Postuar: 20/11/2019 - 09:20

Reforma në drejtësi duket se po lë pa gjumë shumë politikanë në vend.

Postuar: 20/11/2019 - 09:10

Presidenti Ilir Meta ka pritur dje në një takim përfaqësuesit e partive opozitare jashtë Parlamen

Postuar: 20/11/2019 - 09:00

Prezenca e OSBE në Tiranë duket se është hakmarrë ndaj presidentit Ilir Meta, pas shpalljes non g

Postuar: 20/11/2019 - 08:20

Mbushen sot gjashtë vite nga dita e ndarjes nga jeta e ish-deputetit demokrat Sokol Olldashi.

Postuar: 20/11/2019 - 08:08

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka folur për paritë politike dhe debatet që po mbahen në l

Postuar: 20/11/2019 - 08:06

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka mbyllur procesin e vetingut për 3 prokurorë në vend dhe ata