BREAKING NEWS

SPAK merr vendimin e papritur, rrëzon OFL-në dhe heq sekuestron për 48 pasuri: U bllokuan në kundërshtim me ...

SPAK merr vendimin e papritur, rrëzon OFL-në dhe heq sekuestron
x

Politike

"Të mos hapen me asnjë kusht!", Parlamenti i Holandës i jep goditjen e fortë Shqipërisë një javë para datës së negociatave

"Të mos hapen me asnjë kusht!", Parlamenti i Holandës i

Pas qëndrimi të Francës e cila ka kërkaur që deri 2020 të mos hapen negociatave me Shqipërinë, edhe Holanda e ka përforcuar këtë vendim.

Paraditen e të enjtes në parlamentin holandez, tre deputetë depozituan 3 mocione bllokuese për çeljen e negociatave BE- Shqipëri. Mocionet i kërkojnë qeverisë të votojë kundër në mbledhjen e 17-18 Tetorit madje edhe kundër çeljes me kushte siç propozon Gjermania shkruan TCH. Në mbledhjen e ministrave të jashtëm të BE në Strasburg, Holanda nuk do të përfaqësohet ne rang ministri pasi shefi i diplomacisë holandeze do të jetë në vizitë ne Indi bashkë me kryeministrin.
 
Holanda do të përfaqësohet në këtë takim nga ambasadori i saj në BE, i cili nuk ka asnjë mandat për të negociuar nëse vendet e tjera të BE do të kërkojnë një zbutje të qëndrimit.
 
Megjithatë ka ende shpresë që qeveria e Holandës në mbledhjen e këshillit të ministrave të BE të mbajë një qëndrim më të moderuar nga ai i parlamentit.
 
Holanda nuk do të vendosë veto nëse Gjermania dhe Franca do të thonë po.

Më të lexuarat