Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Të rrëzojmë Metën”, Lleshaj ngre alarmin dhe lëshon thirrjen e fortë për deputetët

Postuar: 16/05/2019 - 14:45

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj nga foltorja e Kuvendit u bëri thirrje deputetëve të votojnë për të rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta për Vettingun në Polici.

Sipas Lleshajt ligji i ri jep mundësi që procesi i vettingut në radhët e policisë së shtetit të përfundojë më shpejt, dhe siç thekson ai këtë nuk e mundëson ligji i hartuar nga paraardhësi i tij Fatmir Xhafaj.

"Është përmendur meraku i Presidentit se me ligjin e ri humbet rëndësia e organeve që do bëjnë vlerësimin Policisë së Shtetit. Jo nuk ndikon, është komisioni i sigurisë.

Edhe për merakun tjetër që në fazën e dytë dhe të tretë futet SHÇBA në lojë, në fakt kjo ka qenë e futur edhe në ligjin e parë. Ligji i parë nuk përcaktonte se sa do jenë nga policia dhe sa nga garda. Duhet rrëzuar se nqs se nuk rrëzohet ne rrëzojmë vettingun. Vettingu sipas ligjit të vjetër duhet të mbyllet në maj të viti 2020 sot jemi në maj 2019 dhe ende nuk ka filluar dosja e parë. A mund të mbyllet vettingu i 4 mijë vetave për disa muaj. Kushdo që është në favor të vetingut duhet të jetë në favor të dekretit. Unë ju ftoj të gjithëve ta votoni për ta rrëzuar dekretin e Presidentit nëse jeni pro vettingut', tha Llesahj.  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 23:56

Familja e presidentit, Ilir Meta gjatë vitit 2018 ka mundur të fusë në arkën e vet, ndër të tjera edhe 39 mijë euro nga shitja e një shtëpie.Në deklaratën e pasurisë të dorëzuar në ILDKP, familja presidenciale ka dekl

Postuar: 23/05/2019 - 23:02

Ish-kryeminsitri Sali Berisha, i është përgjigjur nga studio e ‘Opinion’ akuzave të P

Postuar: 23/05/2019 - 22:55

Kryetari i Partisë Konservatore, Kujtim Gjuzi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV

Postuar: 23/05/2019 - 22:50

Aktori Laert Vasili i kërkoi kreut të partisë Konservatore, Kujtim  Gjuzi se nëse në 25 maj

Postuar: 23/05/2019 - 22:38

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma deklaroi në emisionin Open se letrat e Edi Ramës

Postuar: 23/05/2019 - 22:38

Duke folur për debatin për krizën politike gazetari Robert Rakipllari ka pyetur drejtpërdrejt Ber

Postuar: 23/05/2019 - 22:30

Sali Berisha ka komentuar “sulmin” mbi ambasadorin e OSBE-së, Bernd Borchardt.