BREAKING NEWS

Dy muaj nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit, sizmiologu qetëson qytetarët pas lëkundjeve të sotme

Dy muaj nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit, sizmiologu
x

Politike

“Të vendosur për rrëzimin e Ramës”, aleati i Bashës bën paralajmërimin e fortë: Ja çfarë do të bëjmë në shtator!

“Të vendosur për rrëzimin e Ramës”, aleati i

Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi në një intervistë për ABC News është shprehur se aksioni i opozitës do të vijojë.

“Këto që ju i quani zgjedhje nuk qenë zgjedhje por qenë votime. Ajo që doli si rezultat është se 15 ose 16 % e atyre që shkuan të votojnë është një shifër e parëndësishme të paktën brenda sistemit politik shqiptar.

Në një farë mënyre ne nuk i lejuam sepse sa shqiptarë morën pjesë? Shumë pak. Dhe praktikisht nuk i kemi lejuar dhe nëse dikush ka menduar se do t’i ndalonim me pushkë nuk e kemi thënë dhe nuk kemi ndër mënd ta bëjmë.

Ky aksion do të vazhdojë. Rruga është e gjatë dhe malore por edhe në fund të tunelit ne shikojmë dritë”.

Por çfarë do të ndryshojë nga Shtatori e tutje?

“Nuk e di dhe sot në mbledhjen e fundit nuk është se kemi pasur një kalendar afatshkurtër.

Por sigurisht që protesta vazhdon dhe mbetet arma kryesore e opozitës, e cila sigurisht do të jetë e shoqëruar me një propozim politik.

Propozim për ta ndryshuar të gjithë fytyrën e shteti shqiptar. Nga pjesa kushtetuese në një ligj të ri zgjedhor.

Ndryshim të sistemi politik nëpërmjet një ligji të ri zgjedhor dhe do ta bëjë protagonist popullin në zgjedhje. Do të ndërtojmë një platformë të madhe politike e cila ia merr pushtetin shtetarëve të sotëm edhe ia rikthen qytetarëve nëpërmjet një sistemimi me mandate të kufizuar…

Nga shtatori e pas ne do të ngremë një dallgë të madhe në të gjitha drejtimet duke filluar nga protesta e rrugës derisa ta shporrim këtë lloj regjimi”.