BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Politike

Të zhgënjyer nga Shqipëria? Protagonistët e Lëvizjes Studentore: Ne e nisim pa një reflektim, po nuk jemi aty ku duam

Të zhgënjyer nga Shqipëria? Protagonistët e Lëvizjes

Ky “8 dhjetor” shënoi 31-vjetorin e vendosjes së pluralizmit politik në Shqipëri dhe tashmë Ditën Kombëtare të Rinisë.

Protagonistët e Lëvizjes Studentore të 8 dhjetorit duket se janë të zhgënjyer më atë që ka arritur Shqipëria 31 vite më pas.

“Nuk kemi ende Shqipërinë që donim. Ne patëm defekte se ishim të papërgatirur. Nuk ekzistonte disidenca”, tha  aktivistja Elsa Ballauri në emisionin “Zona Zero” në Top Neës.

Shkak për tranzicionin e tejzgjatur, Blendi Gonxhe sheh nisjen defektoze të demokracisë.

“Shqipëria është shumë më mirë sot se në vitet 1990, por mund të ishte edhe më mirë. Nisja e demokracisë ishte defektoze. E nisëm pa një katarsis të plotë. Pa një reflektim. Nuk kishim pika referencë të sakta”, tha Blendi Gonxhe.

Më të lexuarat