BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Tensionet në kufi/ Tërhiqet policia dhe kryekomunarët, serbët hidhen sërish në sulm

Tensionet në kufi/ Tërhiqet policia dhe kryekomunarët,

Mëngjesi i së martës përsëri i gjeti protestuesit serbë para komunave veriore, Leposaviq, Zveçan e Zubin Potok.


Tensioni ishte i dukshëm në Zveçan, ku pas përplasjeve të një dite më parë, perimetri i sigurisë nga KFOR ishte zgjeruar.

Me gjithë provokimet e ofendimet, situata u përcoll e qetë deri në shpërndarjen e protestuesve në orën 16:00 të pasdites me urdhër të Listës Serbe.


“Protestat e serbëve do të vazhdojnë deri në përmbushjen e kërkesave, përkatësisht tërheqja e njësiteve speciale të Policisë së Kosovës nga komunat në veri, ashtu si edhe kryetarëve shqiptarë”, u shpreh Sllagjan Miloslavleviç.

Megjithatë situata ishte e tensionuar në Leposaviq ku në vazhdimësi është penguar puna e gazetarëve që edhe i sulmuan e pastaj ua demoluan veturat e mjetet e punës.


Ndërkohë më të përmbajtur u treguan protestuesit në Zubin Potok, të cilët hapën vetëm tenda dhe i mbyllën ato që në orën 15:00.

Për shkak të pamundësisë për të shkuar në komunë, kryetarët shqiptarë të Zubin Potokut dhe Zveçanit kanë punuar nga zyrat për komunitete në fshatrat e banuara me shqiptarë.

Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci thotë se punën do ta zhvillojë nga zyra për komunitete në fshatin Kelmend.

“Për shkaqe sigurie, nuk kemi dashtë të bëhemi pjesë e asaj trazire. Jemi vendosë këto, është pjesë e komunës”, tha kryetari i Zveçanit, Ilir Peci.

Ai thotë se do të kthehet në objektin zyrtar të komunës së Zveçanit kur të jetë e sigurt që ta ushtrojë detyrën nga aty.

Serbët do të vazhdojnë protestat në orën 7:30 të mërkurën.