BREAKING NEWS

Një tjetër shtet po bëhet gati të sulmojë Ukrainën, Britania ndërhyn për të parandaluar kaosin, ja prapaskenat e bujshme që pritet të ndezin luftën

Një tjetër shtet po bëhet gati të sulmojë
x
BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x

Rajoni

Tensionohet situata në Ballkan, amerikanët nuk pranojnë “rrugën e tretë” që po ndjek Vuçiç me Putinin, Serbia nuk tërhiqet dhe shpërthen në akuza ndaj SHBA

Tensionohet situata në Ballkan, amerikanët nuk pranojnë

Një përplasje e fortë mes Serbisë dhe amerikanëve ka ndodhur ditën e djeshme si pasojë e qëndrimit të presidentit Aleksandër Vuçiç duke mos i vendosur sanksione Rusisë. “Ukraina dhe Kosova janë situata shumë të ndryshme”, tha ambasadori amerikan në Beograd dhe bëri thirrje që ajo që ndodhi në Kosovë në vitin 1999 të mos lidhet me atë që po ndodh sot në Ukrainë. Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka deklaruar se ka një moment kur duhet bërë një zgjedhje në jetë dhe se ky është një moment i tillë dhe se Serbisë. Sipas tij, ajo ka vetëm një rrugë, Perëndimin dhe Bashkimin Evropian. “Për dallim nga e kaluara, kur në Serbi mendohej se ekziston një rrugë e tretë, se Serbia nuk është as Lindje e as Perëndim, se është disi e veçantë, se shkon në rrugën e vet, tani shumica e serbëve mendojnë se ka një rrugë të drejtë”, tha Hill për Politika. Siç u shpreh ambasadori amerikan, Serbia duhet të vendosë nëse do të ketë një ushtri të vetë-mjaftueshme dhe të blejë armë nga vende të ndryshme apo t’i bashkohet mbrojtjes kolektive. “Serbët duhet të vendosin për këtë, dhe unë mendoj se ata kanë vendosur që e ardhmja e tyre është në Perëndim, dhe jo në ndonjë Lindje të padefinuar. Të gjitha këto i them në bazë të asaj që dëgjoj çdo ditë nga njerëzit, por edhe në bazë të deklaratave të presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç”, tha diplomati amerikan.

Kosova dhe negociatat

Ai tha se Ukraina dhe Kosova janë “situata shumë të ndryshme” dhe bëri thirrje që ajo që ndodhi në Kosovë në vitin 1999 të mos lidhet me atë që po ndodh sot në Ukrainë. “Kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Serbinë, ato janë shtete fqinje. Serbët jetojnë në Kosovë dhe ka shumë gjëra në Kosovë që janë të rëndësishme për Serbinë. Fqinjët e mirë duhet ta zgjidhin këtë. “Rruga e duhur është dialogu që po zhvillohet përmes BE-së dhe negociatave në Bruksel”, theksoi Hill. Ai beson se të gjithë elementët duhet të jenë në tryezën e negociatave dhe se nuk mund të flitet me “dua të flas për këtë, por nuk do të flas për këtë”, por se ende nuk e ka parë angazhimin e dy palëve. “Unë jam i dekurajuar kur shoh se njëra palë dëshiron një gjë dhe nuk dëshiron atë që pala tjetër dëshiron të jetë në tryezën e negociatave,” tha Hill.

Reagon Serbia

Serbia ka reaguar ashpër ndaj amerikanëve. Ministri i Brendshëm, Aleksandër Vulin, i tha ambasadorit të SHBA në Serbi, Christopher Hill, se “Serbia do të shkojë në rrugën e saj.  “Serbia është një vend i lirë dhe i suksesshëm dhe nuk duhet të vendosë për asgjë përveç vetes. Dhe nëse kriteri për vendosmërinë e Serbisë është kush na vrau e kush jo, kush e njohu të ashtuquajturën Kosovë dhe kush jo, kam frikë se zoti Hill nuk do të ketë asgjë për të thënë në mbrojtje të tij. Ju nuk po kërkoni që serbët të vendosin me forcë, ju mund të lëndoheni nga zgjedhja jonë”, tha Vulin në një deklaratë me shkrim. Siç tha ai, "nga viti 2000 deri në vitin 2012, Serbia ishte një vend i përshtatur për Kodrën e Ambasadorit, përballë vetëm Perëndimit, në portat e NATO-s, pa iniciativën për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe Metohisë, pa dëshirën dhe vullnetin për të mbrojtur Republika Srpska, me mbetjet e ushtrisë dhe ekonominë e shitur. Për besnikërinë ndaj atyre që na bombarduan, Serbia u shpërblye me shpalljen e pavarësisë së të ashtuquajturës Kosovë, ekstradimet masive në gjykatën e Hagës, uljen e kompetencave në Republikën Srpska, grabitjen e privatizimit, papunësinë, mjerimin dhe padrejtësinë sociale”, tha Vulin. Sipas tij, “pasi Aleksandër Vuçiç e udhëhoqi Serbinë jo në Perëndim, por në mënyrën serbe, Serbia është sërish shtet, jo territor, dhe Vuçiç është burrë shteti, jo menaxher kampi i caktuar nga pushtuesit. Arroganca e ambasadorit amerikan na kujton se Hill ishte zbatuesi i politikës së sanksioneve, përdhunimeve dhe bombardimeve si të Republikës Srpska ashtu edhe të Republikës së Serbisë. Ai nuk sheh asnjë problem apo faj në këtë”, tha Vulin.

Më të lexuarat