Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tërheqja e SHBA-së nga Ballkani? Hahn mesazh të rëndësishëm: Drejtimin e ka Brukseli

Postuar: 15/04/2019 - 15:33

E përditshmja prestigjioze “Washington Post” shkruan se për Komisionerin Europian të Zgjerimit, Johannes Hahn, tërheqja e SHBA-ve nga Ballkani nuk përbën një problem.

“Që prej luftërave të viteve ’90, Uashingtoni ka qenë ‘shoferi’ në rajon dhe jo Brukseli”, shkruan gazeta, megjithatë Hahn deklaron se tani po ndodh e kundërta.

“Shtetet e Bashkuara janë shumë mbështetëse për BE-në në Ballkan. Mendoj se janë të lumtur, që tanimë drejtimin e kemi ne në dorë”, është shprehur ai.

Shqetësimi më i madh në këto momente, sipas zyrtarit të lartë europian lidhet me qasjen e Amerikës ndaj zgjidhjes së çështjes së Kosovës.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 09:30

 Ish-kryeministri Sali Berisha rrezikon të çojë vendin drejt kaosit. Në një intervistë ai paralajmëroi një ’97-të të dytë nëse shkohet në zgjedhje pa opozitën.

Postuar: 21/04/2019 - 09:20

Ish-kryeministri Sali Berisha rrezikon të burgoset nëse do të tentojë ndonjë nga skenarët e tij d

Postuar: 21/04/2019 - 08:30

Plot 33 parti kanë shfaqur interes për t’u bëri pjesë e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit.

Postuar: 21/04/2019 - 08:27

 Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pezulluar procedurën e tenderit për prodhimin e fletëve t

Postuar: 21/04/2019 - 08:22

 Opozita e re zyrtarizoi të premten (19.04.2019) në Parlament formimin e 2 grupeve të reja p

Postuar: 21/04/2019 - 08:17

 Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu komentoi dje thirrjet e ish-kryeministrit

Postuar: 21/04/2019 - 00:00

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka postuar pak më parë një foto të vetën buzë detit.