Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tërhiqen bashkitë e djathta nga vendimi për të liruar KZAZ-të? Bëjnë lëvizjen e papritur

Postuar: 20/06/2019 - 16:34

Bashkitë e djathta janë treguar të vendosur për zbatimin e dekretit të presidentit Ilir Meta, por ndryshe nga ajo ç'ka ka ndodhur dy ditë më parë, sot janë më të qetë.

Punonjës të administratës, me urdhër nga krerët e Bashkive u janë drejtuar KZAZ-ve që të lirojnë ambientet dhe kthimin e tyre në funksion normal publik.

Megjithatë kjo kërkesë e tyre nuk është shoqëruar me përplasje me policinë dhe as dëmtim të pronës, siç ka ndodhur në qytetin e Shkodrës ku iu vu flaka një shkolle e shndërruar në KZAZ dhe as nuk u dogjën materialet zgjedhore siç ndodhur në Burrel dhe në Klos mesditën e së mërkurës.

Krerët e Bashkive të djathta u kanë vendosur KZAZ-ve një ultimatum për lirimin e ambienteve, por ky ultimatum ndonëse nuk është zbatuar nga anëtarët, me argumentin se dekreti i Metës është nul, nuk ka sjellë përplasje institucionale. 

Në Delvinë, opozita ka hequr dorë nga protesta e paralajmëruar. Pavarësisht se ultimatumi i vendosur nga kryebashkiaku Rigels Balili, i LSI-së ishte deri në orën 14:00, përfaqësues të opozitës nuk janë paraqitur siç kishin njoftuat mbrëmjen e djeshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/11/2019 - 23:25

Avokati Spartak Ngjela beson se faktori ndërkombëtar (SHBA dhe BE) nuk kanë për t’i pranuar Besnik Muçin dhe Marsida Xhaferllarin si anëtarë të Gjykatës Kushtetuese.

Postuar: 20/11/2019 - 22:58

Analisti Gjekmarkaj e ka cilësuar Ngjelën si zëdhënës të një tiranie që po vendoset në Shqipëri.

Postuar: 20/11/2019 - 22:12

Avokati Spartak Ngjela i ftuar në “Real Story”  tha se presidenti Ilir Meta ka e

Postuar: 20/11/2019 - 21:59

Ish-deputeti demokrat, me anë të një statusi në “Facebook”, kujton se Partia Demokrat

Postuar: 20/11/2019 - 21:55

Pas Majlinda Bregut e cila shkëmbeu dorën me Merkel dhe Ursula von der Leyn, tre ish-deputetet e

Postuar: 20/11/2019 - 21:50

Partia Demokratike është duke u përgatitur për zgjedhje të parakohshme.

Postuar: 20/11/2019 - 21:48

Avokati Spartak Ngjela ka befasuar me deklaratën mbrëmjen e sotme, teksa është shprehur se as Kry