Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tërmeti/ Sistemohen dy të moshuar me nipërit në Vorë, ministrja Balluku: Do nisë menjëherë riparimi i shtëpive

Postuar: 22/09/2019 - 19:33

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, së bashku me deputetët Fatmir Xhafaj dhe Sadi Vorpsi mblodhën Shtabin e Emergjencave në Bashkinë Vorë, ku pas njohjes me situatën vizituan disa prej familjeve, ku dëmet në banesa janë të mëdha dhe ku nisi procesi i hartimit të akt konstatimeve përmes të cilave do të bëhet e mundur vlerësimi i dëmeve.

Fatmirësisht nga kjo ngjarje nuk pati viktima ndërsa ministrja Balluku garantoi se do të merren të gjitha masat për strehimin e banorëve në nevojë. Për familjet të cilat nuk pranuan të evakuoheshin do të bëhet e mundur sistemimi i tyre në çadra afër banesës së tyre por pa rrezikuar ndërsa për familjet e tjera është ngritur qendra e strehimit.
 
Gjatë bisedës me anëtarë të familjeve të prekura nga tërmeti, Balluku tha se e rëndësishme është fakti që nuk pati probleme për asnjë sa i takon shëndetit ndërsa siguroi se do të nis menjëherë puna për riparimin e dëmeve ku prioritet do të jenë familjet që ndodhen më në vështirësi.
 
“Disa nga shtëpitë ne i kemi prioritet. Kështu që do nisni punën për të bërë aktin e konstatimit dhe më pas dhe vlerësimin. E kemi shumë të rëndësishme që të bëhen që të dyja që dhe ne të nisim nga puna. Bëhet akti i konstatimit, vlerësojmë sigurinë e ndërtesës dhe më pas dhe vlerësimin që ne të nisim nga puna për ta rikuperuar”, theksoi ministrja Balluku.
 
Ministria njofton se në fshatin Dedej, banesa e Petrit Dedejt ka pësuar dëme të shumta, në gjendje të pabanueshme ishte edhe banesa e familjes së Selim Dedejt, ku dy të moshuarit bashkë me nipërit e tyre janë në qiell të hapur pasi banesa e tyre është thuajse plotësisht e shkatërruar.
 
Ministrja Balluku tha se të dyja familjet do të sistemohen menjëherë si dhe do të merren masa për sigurimin e tyre me ushqim dhe gjithçka tjetër që ata kanë nevojë. “Ne kemi ardhur këtu me inxhinierët. Do vlerësojmë një herë si është situata këtu, unë nuk do desha që ju të rrini këtu do marrim ne masa për ushqime dhe gjithçka tjetër dhe ne do fillojmë të ndërtojmë shtëpinë. Do ta ndërtojmë të gjithën”, garantoi ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/10/2019 - 20:40

E ngarkuara me punë e SHBA-ve në ambasadën amerikane në Tiranë Leyla Moses Ones  foli në ceremoninë e 10 vjetorit të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, ku tha se AADF është sot organizata më e madhe ame

Postuar: 14/10/2019 - 20:33

Deputeti i grupit Parlamentar Halit Valteri i drejtohet Kryetarit të Kuvendit duke thënë se tërhi

Postuar: 14/10/2019 - 20:23

Kryedemokrati Lulzim Basha, i ftuar në 10 vjetorin e themelimit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Z

Postuar: 14/10/2019 - 20:04

Pasi deklaruan ndryshimin e kryetarit të grupit dhe reagimit të Rudina Hajdarit për të kundërtën,

Postuar: 14/10/2019 - 19:52

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu si rrallë ndonjëherë ka folur në “Ftesë në 5&r

Postuar: 14/10/2019 - 19:27

Deputetja, Rudina Hajdari ka reaguar pas lajmit se është shkarkuar nga posti i kryetares së Grupi