BREAKING NEWS

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë që s’di pronarin, shteti vijon të paguajë

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë
x
BREAKING NEWS

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në burgun e Drenovës alarmon policinë

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një telefonatë me zërin e Vis Martinajt nga jashtë

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një
x
BREAKING NEWS

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga çështja e inceneratorit

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga
x
BREAKING NEWS

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja faktet

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja
x
BREAKING NEWS

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues kanë lidhje grupet kriminale

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues
x
BREAKING NEWS

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës së fundit

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës
x

Politike

"Thikë pas shpine!"/ Ish-ministri i Polonisë "shpërthen" ndaj Ursula Von der Leyen

"Thikë pas shpine!"/ Ish-ministri i Polonisë

Sekretari polak i Shtetit, Tadeusz Ko?ci?ski e ka krahasuar këmbënguljen e Presidentes së Komisionit të BE-së, Ursula Von der Leyen për të mbajtur fondet për Poloninë me gjestin e "një thike pas shpine". Ish-ministri i financave kritikoi dështimin e Komisionit të BE-së për të rënë dakord për të zhbllokuar paratë, ndërsa lufta në Ukrainë po shpërthen pranë Polonisë.

Ko?ci?ski tha për Express.co.uk: Ne jemi në një situatë kaq specifike me një luftë që po ndodh shumë pranë nesh. Nuk është koha për të diskutuar nëse BE-ja duhet të na japë apo jo para, është koha për të dhënë paratë. Le të presim derisa të përfundojë lufta dhe pastaj të kthehemi në diskutimin e asaj që BE-ja dëshiron nga Polonia dhe çfarë mund t'i ofrojë Polonia BE-së.

Ai gjithashtu u zemërua me mungesën e fleksibilitetit të Komisionit të BE-së kur bëhet fjalë për gjetjen e zgjidhjeve nga shtetet anëtare për ndikimin ekonomik të luftës në Ukrainë. Ko?ci?ski beson se ekziston një ndjenjë e përbashkët midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Polonisë në lidhje me ndërhyrjen burokratike të Brukselit në mbarë Evropën.