Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Thirreni Lulzim Bashën këtu dhe e pyesni", Taulant Balla tregon se çfarë do të ndodhë me zgjedhjet e 2021

Postuar: 21/10/2019 - 22:55

Deputeti socialist Taulant Balla u shpreh se Kodi i Ri Zgjedhor do të votohet deri në fund të këtij viti.

Ai u shpreh  se në zgjedhjet e vitit 2021 do të shkohet me Kod të ri Zgjedhor.

Taulant Balla tha në News24:

“Mirë do ishte që Shqipëria ta miratonte Reformën Zgjedhore në dhjetor 2018. Dokumenti që është dorëzuar fillimisht në Kuvend ka qenë i punuar me dy ekspertë të kontraktuar nga qeveria gjermane. PD ka gjitha mundësitë që të jetë pjesë e tryezës, sepse i është lënë një karrige bosh, të barabartë me të gjithë ne. Ama, një gjë duhet ditur se PD-së i kam thënë merre nënshkruaje Reformën Zgjedhore, mjafton të respektojë rekomandimet e OSBE ODIHR.

Reforma Zgjedhore ka si themel që partitë politike të mos kenë të drejtë fare të hyj në zgjedhje, të mos ketë komisionerë politikë. Tjetra që është e rëndësishme është transparenca e fushatave zgjedhore. E treta është edhe shpenzimet e parave në spote televizive. Zotëri, mua për rrugën europiane më mjaftojnë rekomandimet e OSBE ODIHR. PD as votën e emigrantëve nuk i ka pranuar. Në zgjedhjet e 2021 do të shkojmë me kod të ri. Thirre Lulzim Bashën këtu dhe pyeteni nëse do këtë reformë zgjedhore”, deklaroi Balla.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2019 - 21:53

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka vizituar kombëtaren shqiptare të futbollit një ditë para debutimit në ‘’Air Albania Stadium’’ ndaj Francës.

Postuar: 16/11/2019 - 21:38

Ish-presidenti, Bamir Topi tha se pavarësisht përplasjeve të cilat kanë sfond të pasur politik, b

Postuar: 16/11/2019 - 21:09

Ish-presidenti, Bamir Topi, jep alarmin për situatën në vend.

Postuar: 16/11/2019 - 20:55

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani u ndal të komentojë edhe procesin e shkarkimit të Presiden

Postuar: 16/11/2019 - 20:43

Reforma në Drejtësi përpos çlirimit të drejtësisë nga turlilloj injorantësh, hajdutësh, sharlatan

Postuar: 16/11/2019 - 20:41

I deleguari i PS-së për Shkodrën, Arben Pëllumbi, u shpreh se problemet në Shkodër u krijuan në m

Postuar: 16/11/2019 - 20:27

Mos e besoni po deshët por dikur politikani i famshëm shqiptar Nard Ndoka rregullonte makina, si