Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Thirrja e fortë e Ambasadës Amerikane, vjen reagimi i menjëhershëm i PD-së

Postuar: 15/03/2019 - 13:56

Pas thirrjes së fortë të Ambasadës Amerikane për një protestë paqësore dhe se parlamenti i ri është legjitim, ka reaguar ish-deputetja e PD, Oriola Pampuri, gjatë një intervistë për Fax News.

E pyetur në lidhje me këtë deklaratë të Ambasadës Amerikane, Pampuri deklaroi se opozita në asnjë nga protestat e saj nuk e ka bërë një gjë të tillë dhe se: “Prishja e një kërpudhe nuk është ushtrim dhune”.

“Ambasada Amerikane ka bërë thirrje për protestë paqësore e cila legjitimon parlamentin dhe reformën në drejtësi. Nga informacione që përfaqësues ndërkombëtarë kanë përçuar është primar, por ajo që kërkon opozita jashtë parlamentit është një demokraci e pastër si demokracia amerikane dhe ajo europiane. Unë kam përshtypjen që nëse ngjarje të tilla do të ndodhnin në Amerikë, një mbrojtje e tillë ndaj qeverisë do të ishte në kundërshtim me ligjin. Nuk është dhunë të prishësh një kërpudhë”, është shprehur ish-deputetja.

Ndërkohë në  vijimësi të fjalës së saj ajo tha se opozita ka nisur një sistem takimesh me të gjithë përfaqësuesit e BE-së dhe ata të Amerikës duke i njohur me situatën aktuale politike.

Nga ana tjetër një ditë para protestës policia ka marrë masa për mbarëvajtjen e kësaj proteste, e cila është thirrur nga opozita me qëllim rrëzimin e qeverisë Rama.

Kryeministria që ditën e djeshme është e rrethuar prej policisë nga kamera dhe ndarëse metalike.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 23:59

Si përfaqësuese e opozitës parlamentare në takimin e delegacionit shqiptar në Hagë me deputetët holandezë, Rudina Hajdari tha se pavarësisht se besonte se pakënaqësitë e opozitës ishin legjitime, mandati nuk duhej lën

Postuar: 21/05/2019 - 23:54

Ish-deputeti demokrat Tritan Shehu ka komentuar deklaratat që presidenti Thaçi bëri mbrëmë në një

Postuar: 21/05/2019 - 23:32

“Bashkia e Lezhës është kthyer nga një bashki shërbimi në bashki punësimi.

Postuar: 21/05/2019 - 23:26

 Deputetja e PS Milva Ikonomi shprehet se protesta e thirrur nesër nga studentët përpara Min

Postuar: 21/05/2019 - 23:00

Ish-ambasadori holandez të OSBE në Tiranë Robert Bosch i ka bërë thirrje opozitës të punojë vetëm

Postuar: 21/05/2019 - 22:43

Gazetari i njohur Erion Kristo ka shpërthyer keq ndaj ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj pak

Postuar: 21/05/2019 - 22:37

Nga qyteti i Beratit, Lulzim Basha ka mohuar spekulimet e ditëve të fundit se ka arritur një marr