BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Politike

Tragjedia në Himarë, Preç Zogaj: Një ngjarje që reflekton një arrogancë të përgjithshme dhe moszbatim të ligjeve, problemi kryesorë është....

Tragjedia në Himarë, Preç Zogaj: Një ngjarje që

Analisti Preç Zogaj ka komentuar ditën e sotme në një emision televiziv ngjarjen e rëndë të ndodhur në Himarë, ku një vogëlushe u plagos për vdekje nga skafi që drejtohej nga komisari Arjan Tase, si dhe protestat që vijuan më pas nga qytetarët që kërkonin drejtësi për Jonadën.

Ai tha se protestat janë një reagim i domosdoshëm i qeverisë, ndërsa e cilësoi tragjedinë në Himarë pasojë të moszbatimit të ligjit.

“Ia vlen të protestohet end për një tragjedi si e Himarës, për të shkuar sa më thellë në analizën e rastit, por dhe për të kuptuar kontekstin që ndodhin të tilla ngjarje, të evitueshme. Është një ngjarje që reflekton një arrogancë të përgjithshme, moszbatim të ligjeve…”, u shpreh ai.

Sa i takon situatës politike në vend, ai tha se problemi kryesor është korrupsioni dhe se qeveria meriton të largohet nga pushteti. Lidhur me aferën e inceneratorëve, ai tha se “është një krim që dëshmon një nivel të lartë të shpërbërjes kapilare të sundimit të ligjit dhe shtetit në piramidën e ekzekutivit”.