Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tre çështjet që John Kerry diskutoi në Shqipëri, në fokus grupi terrorist “Daesh”

Tre çështjet që John Kerry diskutoi në Shqipëri, në fokus grupi terrorist “Daesh”, e dyshimtë marrëveshja për muxhahedinët

Postuar: 14/02/2016 - 14:06

Sekretari Amerikan i shtetit, John Kerry, diskutoi në Shqipëri me kryeministrin Rama tre çështje të rëndësishme, por fokusi kryesor ka qenë grupi terrorist “Daesh” që për pjesën më të madhe njihet me emrin “ISIS”, Shteti Islamik.

Dy çështjet e tjera që janë diskutuar lidhen çështje tëekonomisë dhe Integrimin në BE.

Marrëveshja e përfolur ditët e fundit dhe që u bë me dije nga gazeta SOT mbetet një pikëpyetje dhe tepër e dyshimtë, kryeministri është mjaftuar me një përgjigje të shkurtër duke thënë se nuk është folur për këtë çështje, madje nuk ka përmendur as bisedimet për militantët e shtetit Islamik. Por, Sekretari Amerikan në Twitter ka përmendur grupin terrorist Daesh, emër që i është vënë terroristëve të ISIS për vetë faktin se këta të fundit nuk e duronin dot për vetë kuptimin që ka, prerje dhe dhunë. 
 

Pyetja që lind është se për çfarë arsye kryeministri nuk ka folur për këtë grup terrorist dhe pse në konferencën e përbashkët, nuk është përmendur çështja e muhaxhedinëve, për të cilët janë shtuar zërat që do strehohen në Shqipëri. Madje edhe vendet fqinje të Shqipërisë kanë përhapur alarmin për muxhahedinët, ndërsa kryeministri zgjedh të heshtë pa sqaruar për qytetarët shqiptarë të vërtetën rreth kësaj çështje.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 23:55

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka bërë thirrje që, zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi të merret në mënyrë urgjente në Prokurori në lidhje me videon e paralajmëruar ku Presidenca ka një video ku një ambasador kry

Postuar: 18/11/2019 - 23:34

I ftuar në emisionin “Open”,presidenti Ilir Meta foli edhe për Opozitën, për të cilën

Postuar: 18/11/2019 - 23:28

Pasi presidenti Ilir Meta shpalli non-grata në ambientet e presidencës, ambasadorin e OSBE në Shq

Postuar: 18/11/2019 - 23:08

I pyetur se cila ishte arsyeja që ftoi në takim edhe fondacionin e shoqërisë së hapur SOROS, pres

Postuar: 18/11/2019 - 22:57

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim një delegacion të nivelit të lartë të Asamblesë Parla

Postuar: 18/11/2019 - 22:55

I ftuar në emisionin “Opinion”, deputeti socialist AlketHyseni u ankua që u la i fund

Postuar: 18/11/2019 - 22:54

Meta ka komentuar edhe një herë a do e shpërndajë presidenti apo jo.