BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Politike

Trekëndëshi i Bermudës, Abilekaj: Basha është anija e vetmuar, ja pse po i kundërvihet të gjithëve

Trekëndëshi i Bermudës, Abilekaj: Basha është anija e

Kryedemokrati Lulzim Basha u bë kryefjala e politikë së tij, pas deklaratave të forta që bëri nga foltorja e kuvendit.

Përveç akuzave ndaj kryeministrit Rama për korrupsion dhe mashtrim, ai iu kundërvu dhe ish-liderit demokrat, Sali Berisha dhe për të herë të parë akuzoi dhe presidentin e vendit, Ilir Meta.

Enton Abilekaj është shprehur se Basha po synon të bëjë heroin dhe të pëlqehet nga qytetarët, duke futur në thes ‘politikanët e vjetër’.

“Duket sikur papritur ka ndryshuar totalisht kurs. Ishte njeriu që para 1 muaj e ca  e pezulloi Berishën që e konsideronte lider. Sot tha që Berisha nuk është lideri më i mirë, por është pjesë e së keqes.

Basha sot ka folur sikur është tërmeti që do të shkatërrojë Trekëndëshin e Bermudës, por është anija e vetmuar brenda trekëndëshit. Nëse do e kishte këtë betejë më herët, 8 vite më parë, situata do të ishte ndryshe. Gjatë këtyre 8 viteve pamë bashkëpunim vetëm në dy brinjë, dhe sot jemi në një distancim të papritur. Basha është nën kërcënim nga një pjesë e trekëndëshit dhe po kërcënon tani të gjithë sistemin”, tha ai në Open. 

Sipas Abilekaj, tani që Basha nuk gjen rrugëdalje, po kërkon ndihmën e të huajve. Por, a është i besueshëm Basha?

“Jo, sepse është hera e parë që deklarohet, është në një pozicion të vështirë. Duhet të japë prova, është hera e parë që po flet për një shkëputje totale nga Berisha dhe Meta. Është ajo që shoqëria po kërkon”.

Ai përdori metaforën “ndoshta anija nuk ka kapitenin e duhur”, për të thënë se Basha nuk do të mund të bëjë ndryshimet që kërkon e djathta në veçanti dhe politika në vendin tonë në tërësi.

Analisti argumenton se Basha iu kundërvu Berishës, sepse ai iu kundërvu i pari: “Ka nisur të sulmojë sistemin, sepse sistemi nisi i pari luftën kundër tij”.