BREAKING NEWS

U plagosën në Gramsh, pasagjerët sirianë dërgohen me urgjencë tek Spitali i Traumës

U plagosën në Gramsh, pasagjerët sirianë dërgohen me
x

Politike

Trembet Meta/ Pas shpërthimit të skandalit me nobelisten e akuzuar për masakrën ç’njerëzore me myslimanët, Presidenti bën veprimin e papritur (FOTO)

Trembet Meta/ Pas shpërthimit të skandalit me nobelisten e akuzuar

Presidenti Ilir Meta ishte i pranishëm ditën e djeshmen në Japoni ku mori pjesë në ceremoninë e betimit të Perandorit të ri të këtij shteti. Ndërkohë që publikoi në rrjetet sociale foto nga takimi, ku u shfaq i veshur me një stil krejt ndryshe, me doreza e papion të bardhë, Meta i dedikoi një koment të veçantë nobelistes Aung San Suu Kyi.

Teksa shfaqej në foto me nobelisten Meta u shpreh i kënaqur nga ky takim, mirëpo pikërisht kjo foto shkaktoi shumë zhurmë në rrjet dhe me qindra qytetarë e sulmuan Presidentin duke i kujtuar se kush ishte në të vërtetë gruaja që ai kishte përkrahë.

Nobelistja është e akuzuar për persekutimin, masakrën dhe gjenocidin e bërë mbi komunitetin e myslimanëve në Rohingianë.

Pas bërjes publik të detajeve ç’njerëzore të jetës së nobelistes Aung San Suu Kyi nga Gazeta "SOT" dhe komenteve të shumta nga qytetarët, të cilën e quajtën Metën një turp të kombit shqiptar, Presidenti ka bërë veprimin e papritur.

Në faqen e tij të Facebook-ut shihet se fotoja dhe dedikimi i veçantë për nobelisten nuk janë më. Mesa duket qytetarët e kanë iluminuar presidentin tonë të paditur se kë kishte në krahë dhe pas kësaj Meta e ka fshirë postimin.