BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Politike

Tritan Shehu akuza qeverisë: Kemi kaluar 16 mijë vdekje, ja çfarë do të ndodhë po vazhduam kështu

Tritan Shehu akuza qeverisë: Kemi kaluar 16 mijë vdekje, ja

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka akuzuar qeverinë për keqmenaxhimin e situatës së Covid 19, ndërsa e cilëson një krim paaftësinë e saj. Shehu thotë se shifrat janë tragjike, ndërsa shkruan se në vend janë shënuar 16000 humbje jete dhe nëse sipas tij vazhdon kjo situatë, shifrat do të rriten gjatë dimrit.

Qëndrimi  i plotë në Facebook

Covid, jemi perpara nje krimi:

Ndersa shqiptaret po vdesin ne shumice, kjo Qeveri vazhdon ne pa pergjegjeshmerine e pa aftesine e saj, ky eshte krim!

Indekset Covid te ketyre diteve, (flas vetem per shifrat zyrtare), jane tragjike:

1-Gjate kesaj periudhe mesatarisht jemi ne 10 vdekje ne dite, me nje tendence te frikeshme te uljes se moshes.

Pra jemi ne 3,5 vdekje per 1 milion banore.

Italia aktualisht eshte mezatarisht ne 0,6 vdekje per 1 milion banore.

2-Ne Shqiperi kryhen mesatarisht 3500 testime pra 1200 per 1 milion banore.

Ne Itali kryhen mbi 500 mije testime ose afer 8 mije per 1 milion banore.

3-Ne Shqiperi diagnostikohen pozitive reth 550 ne dite, me nje pozitivitet 16%.

Ne Itali  diagnostikohen reth 2700 raste te reja ne dite me nje pozitivitet 0,5%.

Dhe te jeni te bindur se ne te vertete keto shifra per neve jane disa here me te larta, ashtu sic dolen numrat e vdekshmerise, qe kapercyen 16 mije, sepse:

a) Realiteti po fshihet qellimisht, qofte duke mos raportuar semundjen baze, por komplikacionet dhe kjo eshte veper penale.
b) Nga pa mundesia e sherbimit paresor per te ndjekur ambulatorisht.
c) Nga shtrimet “ilegale” ne spitalet periferike akoma te bllokuara, me pasoje dhe mos deklarimin e diagnozes se vertete te fataliteteve.
d) Nga numri shume i vogel i testimeve, ku dhe vete pozitiviteti i tyre i raportuar flet per gjendje katastrofale etj.
Kjo sepse shqiptaret jane  lene ne meshire te fatit nga ky Kryeminister e Qeveri:

— Persa i takon masave te pergjitheshme anti Covid, duke filluar me sistemin paresor, spitalorin, reanimacionet politikat absurde te testimeve etj.

—Persa i takon vaksinimit ku ne renditemi shume nen mesataren boterore me 31,5 persona te vaksinuar plotesisht per 100 banore.

Dhe me shumicen e tyre keta me vaksina kineze apo ruse te pa certifikuara.

Nderkohe qe Italia ka arritur ne 83% te te vaksinuarve plotesisht.

—Per mos fillimin e vaksinimit me vaksina reale te atyre qu u jane aplikuar ato te pa certifikuarat.

—Per asnje mase te mare per uljen e moshes te te vaksinuarve.

—Per mos fillimin e dozes se trete.

Nqs deri tashti kemi kaluar 16000 humbje jete, te jeni te bindur se po u vazhdua keshtu kjo shifer ne muajt qe vijne do te jete shume me larte.

Më të lexuarat