Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tryezë Rama-Basha? Meta humbet qetësinë, lëshon mesazhin e fortë: Nuk mund të ul në tavolinë dy-tre njerëz që…

Postuar: 22/05/2019 - 15:00

Presidenti Ilir Meta sot në konferencën për sfidat e sigurisë është shprehur tejet i shqetësuar për situatën aktuale politike.

Meta ‘preu shpresat’ për të ulur në tavolinë palët duke thënë se njëra palë nuk kërkon të ulet me kryeministrin dhe tjetra trumbeton zgjedhje demokratike më 30 qershor, referuar kështu Bashës me Kryemadhin dhe kryeministrit Rama. Ndërkaq, Presidenti i dërgoi një mesazh të fortë diplomatëve e ambasadorëve duke thënë se duhet ta kenë të qartë, se kushtetuta e vendit, nuk shkelet.

‘Ne duhet t’i bëjmë të qartë kujtdo se kushtetutën tonë nuk mund ta shkelim, kushdo qoftë, as presidenti që ka vënë dorën mbi kushtetutë, asnjë diplomat, asnjë ambasador, askush tjetër.

I kam thënë zotit Danielson, ne jemi në një situatë të tillë, kemi kaq kohë pa gjykatë Kushtetuese. Unë nuk di ç’përgjigje të jap kur do kemi gjykatë kushtetuese, prandaj i kam thënë sillni një komision vlerësimi të reformës në mënyrë që të garantojmë që ky është një sukses, se përmes reformës do jemi më të besueshëm.

Unë dëgjoj ca histori që thonë: Ç’a bën Presidenti i Republikës? Presidenti ka bërë dhe bën maksimumin me përgjegjësinë e tij duke respektuar Kushtetutën. Presidenti nuk mund të ulë në tavolinë dy tre njerëz që thonë ne nuk ulemi me këtë se është kryeministër apo dikë tjetër që thotë se 30 qershori do jetë ditë e madhe për demokracinë në këtë situatë që jemi. Kjo situatë kërkon përgjegjësi, paanësi dhe kërkon të kemi parasysh se nuk na ndikon në perspektivën që kemi’, u shpreh me tone revolte Meta.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/09/2019 - 14:00

“Jemi gati për një marrëveshje me kushte. Po përgatisim një platformë për të hyrë në bisedime. Duhet të bëhen ndryshime në kodin zgjedhor.

Postuar: 17/09/2019 - 13:56

45 dosjet e para të vetingut për drejtues të Policisë së Shtetit janë drejt përfundimit për t'

Postuar: 17/09/2019 - 13:33

Ministri i Jashtëm në detyrë  Gent Cakaj në Komisionin e Integrimit është pyetur nga deputet

Postuar: 17/09/2019 - 13:23

Pas takimit me kryetaren në largim të bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, Lulzim Basha nuk i kur

Postuar: 17/09/2019 - 13:21

Në një seancë dëgjimore në Komisionin për Integrimin Evropian, ministri për Evropën dhe Punët e J

Postuar: 17/09/2019 - 13:12

Krahas sporteve popullore si futbolli, basketbolli apo volejbolli, edhe tenisi po bëhet gjithnjë

Postuar: 17/09/2019 - 12:53

Deputetët e Grupit Parlamentar Demokrat , Korab Lita dhe Arben Elezi kanë zhvilluar një takim me