BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Politike

“Tymuese dhe zjarr në parlamentin shqiptar”/ Reuters jehonë situatës në Kuvend: Siguria i mbajti deputetët e opozitës larg nga karrigia e kryeministrit Rama

“Tymuese dhe zjarr në parlamentin shqiptar”/ Reuters

Agjencia e lajmeve Reuters i ka dedikuar një artikull tensioneve sot në Kuvend, ku opozita vijoi aksionin e saj duke grumbulluar karriget në mes te sallës dhe duke ndezur tymuese, për të penguar zhvillimin normal të seancës ku po votohej buxheti i vitit 2024.

Anëtarët e Partisë Demokratike të opozitës shqiptare ndezën tymuese dhe një zjarr të vogël, të fikur me shpejtësi, në mes të parlamentit të hënën në një përpjekje të dështuar për të ndaluar votimin e buxhetit të 2024-s.

Deputetët grumbulluan karrige në qendër të dhomës dhe tymi i kuq, jeshil dhe vjollcë mbushi ajrin ndërsa siguria i mbajti ligjvënësit larg nga karrigia e kryeministrit Edi Rama.

Një deputet u pa duke ndezur një zjarr të vogël i cili u fik shumë shpejt.

Kreu de-fakto i partisë, Sali Berisha, ish-kryeministër, ka akuzuar qeverinë se po përpiqet të heshtë opozitën në parlament ku Partia Socialiste e Ramës ka shumicën.

“Beteja nuk ka rrugë kthimi,” u tha Berisha gazetarëve pas trazirave në sallën ku buxheti kaloi votimin e parë në një seancë që zgjati më pak se pesë minuta.

“Qëllimi ynë është të sjellim pluralizëm në parlament”.

Muajin e kaluar, prokurorët akuzuan Berishën dhe dhëndrin e tij për korrupsion lidhur me një marrëveshje toke që përfshinte terrenet e një klubi sportiv. Ata e akuzuan atë për përdorimin e ndikimit të tij si kryeministër nga viti 2005 deri në 2009 për të ushtruar presion “për përfundimin e procedurave të privatizimit në favor të të tjerëve, përfshirë burrin e vajzës së tij”.

Dhëndri i tij u arrestua por Berisha ka imunitet nga ndjekja penale si deputet. Ai është urdhëruar të mos largohet nga vendi.

Berisha akuzon Ramën se ka orkestruar prokurorinë ndaj tij. Rama e mohon akuzën.

“Ata (opozita) sollën fjalorin dhe sjelljet e rrugës në politikë”, tha Rama në X, më parë Tëitter, pas trazirave.

Më të lexuarat