BREAKING NEWS

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare këngëtares Dua Lipa

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare
x
BREAKING NEWS

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha zbulon arsyen pse u largua nga parlamenti

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha
x
BREAKING NEWS

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë, deputetët e PD-së marrin vendimin e papritur! Çfarë ndodhi?

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë,
x
BREAKING NEWS

“Duhet të jemi më shpesh bashkë!”, mesazhi Albin Kurti ‘thumbon’ Ramën në 110-vjetorin e pavarësisë: Të përfshihemi në çështjet e njëri-tjetrit, por jo për të penguar

“Duhet të jemi më shpesh bashkë!”, mesazhi Albin
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e përbashkët të dy kuvendeve, Mediu ngre alarmin dhe bën thirrjen e fortë: Serbia po blen armatime, të ndalojmë menjëherë influencën ruse dhe kineze

Mbledhja e përbashkët të dy kuvendeve, Mediu ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

FOTO/ Prej disa kohësh mungesë, mbledhja Shqipëri-Kosovë ‘bën të gjallë’ Bashën

FOTO/ Prej disa kohësh mungesë, mbledhja Shqipëri-Kosovë
x
BREAKING NEWS

110-vjetori i Pavarësisë, mblidhen dy parlamentet Shqipëri-Kosovë, nis seanca e përbashkët

110-vjetori i Pavarësisë, mblidhen dy parlamentet
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e sotme, ja zonat ku do të ketë reshje bore, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e sotme, ja zonat ku do të ketë
x

Politike

“U ngjall dhe Skënderbeu, jo ti, ai tjetri"/ Agron Gjekmarkaj i ‘rrëfen’ Ramës çfarë ndodhi sot në Kuvend: Babo pritëm të të heqim qimet e mjekrës, kur na doli Elisa…

“U ngjall dhe Skënderbeu, jo ti, ai tjetri"/ Agron Gjekmarkaj i

Në një reagim në rrjetet sociale, deputeti Agron Gjekmarkaj i tregon kryeministrit Edi Rama se çfarë ndodhi ditën e sotme në Kuvend.

Shkrimi i plotë:

Babo ç’të të rrefej !?! Unë u ktheva nga Calabria, mikja Mimi di Puccini mi hoqi spaletat e Zv-Kryetarit të Kuvendit sapo zbrita në Bari. Ç’të duhen tha , badihava i more badihava mi nduku dhe sus më tha se të piu e zeza. u bone ti !!!

Madje edhe kolegu i shumë viteve nëpër studio Arjan Vasjari tanimë konsull afer thëmbres së çizmes bëri sikur më njohu veç pak e mori Miminë në makinë e u bë def nga sytë qerratai që aq shumë perzhitej për hallet e vatanit  e dinjitetin e zyrtarit neper studio. Ofiqi im ju duk xhingel mingel para profumit të pushtetit që Mimi se ka. Babo halli e perkul njeriun e gjorë e bën purtekë. Nevoja është e pameshirë gati sa egoja.

Udhetuam neper Arberinë e Italisë nën hyqmin e Mimisë se e kishte qejf shumë protagonizmin, të dukurit dhe resmet. Nuk ja thyeva zëmren në respekt të atij firaun Puçin se ai e ajo një janë.

Babo punuam atje , bëmë namin patem shumë produkt, proshutë e vënë, sa desh na dolen tëmthat. U ngjall edhe Skenderbeu ( jo ti, tjetri) e na perqafoi, jeni evleter të beses tha e jo llafe. Kam lënë sterniper e jo edepsezër leshoi i kenaqur kumtin.

Zymtësi e pertesë sot në Kuvend Babo. Ne pritem ty që të ti heqim nje nga një qimet e mjekrres per investimet strategjike kur na doli Elisa. Në dylyftim labi Agron Shehaj u ndie i prerë në besë. Futi shpaten në mill e zgjidhi gjuhen, tëk e tëk , tëk e tëk!

Ndenji  ajo në istikam, deklamoi me duar e mimikë, me një spile të bukur mbi jakë na foli për drejtësinë tënde që nuk ndyhet kurrë nga paudhesitë dhe u mundua të rrethojë me gaz Gazmendin tonë i cili sot sokelliu si Rrapo Hekali aq sa u tund mali.

Meqë ra fjala sot më pagoi edhe një tjeter red bull i cili me rreshqiti pak si rëndë në stomak se teper i ftohtë. Duket e futi doren në xhep me bezdi. U mesua keq ky mendoi.

Elisa dhe Dashi ynë ishin veshur më bukur nga të gjithë. Eleganca Babo po shetit atyre korridoreve e pa fre.

Edhe Tigrushi që shquhet per shejtanlliqe sot beri vetem dy tri selfie , ku i buzeqeshi kameras së telefonit e mbajti një fjalim të merzitshem me parulla e iku. Ritmi i Tigrushit ngjan me rrote  e mullirit Babo.

Çuçi e duartrokiti se mos ke merak e mendon që ndenji indiferent. Edhe Niko i perplasi doçkat por jo shumë gati si angari. Po më mirë ai që ënde ka mundesi të duartrokasë se Ditmiri që zukat se çduhet të bëje Europa.

Në fund mbenë Margeriti me syze ( dhe ne u merzitem se thamë e pat dhe ai shikim i kthjellet e kristal mbi kulturen) e Tezja plot derte kozmogonike  me dy karriga bosh në mes dhe heshtjen flori  që i bashkonte.

Në krahun tjeter Ikonomi më durim njerzish esnafë  e  në banken siper kush thua ti? Edona  me një kompjuter jepte e merrte gjëra me rendesi të madhe siç ka portofolin qe zor të ti thotë edhe ty. Bora mungonte duke krijuar ngerç në tabloid.

Në qoshen  e anës në pikellim të plotë pa dritë e gaz pa fjalë e urti popullore vetë Ulsiu tanimë i braktisur nga ministrushet lozonjare që benxinë i hedhin muhabetit rrinte i ngurosur. Ato lozonjarë ja terbojnë fantazinë Ulsiut të ngratë.Sot ndenji si burrë katerqindesh. Mbroje njeriun e mirë Ulsi nga xhinderit që fusin burrin në shishe.

Foli Doktori nja dy herë dhe ti Babo e di që ai trazon ujera. Vetë Shalsi u detyrua të nderhyjë pa thënë asgjë. Por mjaft krenar dukej nga ajo që nuk tha. Tao nuk ishte aq në formë  dhe shikonte Braçen që me mengë t? shkurtra e plot hire  mjullinte nga mesi i salles. Disa deputetë nga të tutë lexonin rrefimet e Batonit mbi udhetimin në Ukrainë, për bëmat e heroizmat që do të bënit e falë perendisë nuk i bëtë, ndonjë qante nga emfaza e rrefimit, Të tjerë qeshnin me kokrrame për Behxhetin sipas Haxhiut që Putinin paskesh bërë të parë të Rusisë. Mos u bertit per kaq se nuk mbahej e zgerdhira.

Lindites ju prish gjaku po fal ajo se katolike kur Doktori nga meria jote dy a tri herë nuk ja kurseu shkulmet. Per lavdinë e Babos durohet kaq e gjë. Edhe unë jam nurses do e duroja jo më njerzit shpirt njeriu. Sot erdhi edhe Luli dhe bota i dukej jallane, e dashur per çfarë i dha e mizore per çfarë i hoq.

Po në sallë Babo do thuash ti çfarë ndodhi? Ai ish Kryeministri Pandi Majko  që duke deli e shkuar deliut , qenkesh qerrata e shkuar qerratait se duket edhe goxha babaxhan!  Naaa sot  buza gaz e hareja hare nën veshtrimin kurioz e plot nur të Etildes. Rrefente plot pathos e birinxhillek. I dola borxhit i thashë në rrethin e shtatë të kronikes do e gjesh veten po me sfidoi kam perballuar eksodin e luften e Kosoves unë tha e jo gjepura sehirxhinjesh. Ç’ti thoja Babo?! Po në kronike e futa ama.

Socialisti Petro Babo e sheh boten me qetesi dhe njerzillek po kaq edhe Klotilda ! Unë mendoj që duhet ti promovosh, nuk prishin qejf e janë shpirt njeriu! Kur te heqesh tezen vë Petron edhe socialistet e vjeter gezohen po edhe ti nuk merzitesh.

Babo ti, je në Bruksel i zënë me integrimin e si di ca gjëra. Po meqenëse mu kujtua ç’ pate me bullgaret e gjorë që i stigamtizove sikur je në mejhane e i krahasove me Putinin? E dhjeve Babo edhe ti që e ke llafin qelibar e karar.

Avash mor Babo se nuk u bë deti kos! Ketu keput dokrra sa te duash se na u regj lekura po andej me ngadalë, mbaje frerin se të marrin zët e të thonë sikter. Ku të mbytemi ne me Babon e degdisur?

Babo ti je kureshtar i madh e do të dish çfarë ndodh me ne të opozitës?!  Sot jua bëme tetë me dy , ju nxorrem edhe gjuhen. Foli Agroni i Vlores, Doktorini Shqiperise, udhëheqësja jonë e dashur Joridë te cilen e shohim rradhë se e muar Avrupi se ciles ju luta të marrë me vete Saimir Korreshin e ti bëjë rruges xhan xhan, xhan xhan, Gazmendi i Partisë ndersa Helidon Bushati si të gjithë shkodranet që bëjnë kryq në ballin e tyre iku me vrap sa i thashë që kronika e kerkon si personazh. Nuk arrita të votoj si duhet Babo ! I kerkova Taos një stilolaps desh mu tha dora. E kishte helmatisur që të sabotojë opoziten.

Pastaj Babo kafja gumezhinte si në dasem! Kosta i  Gramozit dhe Lindites vinte herë pas here e na shikonte me dhemshuri si për të na thënë, “salla bosh mor dreqer, ç’bëni keshtu ejani se gjynah” ! Po tundeshim ne? Fareee! Erdhi Grida pa dy a tri herë anash pa e mberthyer shikimin në gozhdat që prisnin. Viranes sot Bota i dukej e tepert dhe e panevojshme si ardhja e Bashes në sallë. Saliani sot i kishte merzi fjalet e teperta dhe me la kuk në tavolinë për të takuar Sorina Kotin. Ik o i uruar ik i thashë gjerat e parendishme presin. Miku im Muli tundte gishtin në një rrefim të ndezur politik. Nuk durova shkova aty dhe e pyeta kë imiton Doktorin apo Tritanin? Nuk me zhgenjeu – Tritanin tha. Ish kryetari,  i ish komisionit të ish rithemlimit me rri ftohtë e larg megjithese e kam trajtuar si evlat ! I pata thë u vonove , historia nuk i fal vonesat po per keq ma mori. Kjo ishte dita Babo siç ti e di vetë , një ditë pa ty është ditë pa alegri!!