BREAKING NEWS

“Televizionet shqiptare paguhen nga rusët”, Ngjela jep alarmin dhe paralajmëron: SHBA e pranoi, nuk flasin me emra, por...

“Televizionet shqiptare paguhen nga rusët”, Ngjela jep alarmin
x
BREAKING NEWS

Rama tërhoqi vendimin për rritjen e çmimit të energjisë, ERE del me njoftimin e papritur

Rama tërhoqi vendimin për rritjen e çmimit të
x
BREAKING NEWS

Partia Demokratike jep njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë pritet të ndodhë nesër

Partia Demokratike jep njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje të reja nga biznesi i Vis Martinajt: Kishte lidhje me elementë të botës së krimit në të gjithë Shqipërinë, fitimet rriteshin për shkak të...

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën paralajmërimin e frikshëm: Jemi në “luftë” me Iranin ndërsa qeveria...

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i publikon fotot e Vis Martinajt

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i
x
BREAKING NEWS

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia
x
BREAKING NEWS

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat janë kriteret për tu bërë efektiv policie

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat
x

Politike

U thirr në SPAK një ditë më parë, Fatmir Mediu zbardh detajet: Ja për çfarë dëshmova

U thirr në SPAK një ditë më parë, Fatmir Mediu zbardh

Ish ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu ka folur ditën e sotme në një emision televiziv në lidhje me dëshminë që ka dhënë në SPAK një ditë më parë sa i përket privatizimit të ish kompleksit Partizani.

Mediu shprehet se nëse do të thirret sërish, do të japë përgjigjet që di për këtë histori.

Për çfarë u thirrët nga SPAK?

U thirra si person që ka dijeni për çështjen si ish ministër i Mbrojtjes.

Çfarë deklaruat?

Nuk jam këtu për të interpretuar. Ajo është një çështje që ka të bëjë me hetimin dhe nuk ka të bëjë me median dhe publikun.

Është një hetim që ka nisur kohë më parë? Është hera e parë që thërriteni për këtë çështje?

Nuk e di kur ka nisur. Po është hera e parë që thirrem.

Do shkoni sërish?

Pa dyshim. Do jap atë përgjigje në bazë të ligjit që di unë.

Në ç’ pikë jemi sa i përket sulmeve kibernetike?

Qeveria nuk mund ta shohë këtë si çështje triumfalizmi duke e interpretuar çdo gjë që ka ndodhur me mbështetjen e partnerëve të tjerë, por duhet ta shohë me përgjegjësi çfarë ka ndodhur dhe si duhet zgjidhur situata. Ne jemi në një luftë me Iranin dhe ka nisur kur pranuam Rezistencën iraniane në Tiranë. i kemi dhënë një mbështetje bipartizane. Ka pasur disa reagime të Iranit ndaj Shqipërisë. Ka pasur një tentativë të një sulmi terrorist në Paris, janë arrestuar në Vjenë dhe Belgjikë. Ka pasur një tentativë për një akt terrorist për të hedhur në erë ambientin ku po zhvillohej aktiviteti dhe ku i pranishëm ishte edhe Rudi Guliani, kemi qenë unë dhe Majko. Vazhdoi më pas me procesin e hakerimit përpara takimit që do të zhvillonte Rezistenca Iraniane me përfaqësues nga të gjitha vendet e botës.