BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x
BREAKING NEWS

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi sherri mes autorit dhe 55-vjeçarit ku agravoi në përdorimin e armëve. Reagon Policia

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi
x
BREAKING NEWS

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po përgatit Vuçiç bashkë me Putin për Kroacinë, paralajmërohen trazira, ja si situata mund të përshkallëzohet në konflikt të armatosur

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po
x
BREAKING NEWS

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e kuqe” mes SHBA-së dhe Rusisë mund të ndezin Kosovën, Putin kërkon gjakderdhje në Ballkan

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e
x
BREAKING NEWS

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me teorinë e frikshme, ja si zyrtari i lartë rus po e përgatit terrenin për të marrë vendin e Vladimir Putinit

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me
x

Politike

“Unë s'i them Berishës, Bashës e Alibeajt se ç'bëj”/ A do marr pjesë në protestën e 7 korrikut? Saimir Korreshi zbulon vendimin e tij dhe shpërthen i revoltuar

“Unë s'i them Berishës, Bashës e Alibeajt se

Deputeti demokrat Saimir Korreshi u shpreh sot në një emision televiziv se është koha për të protestuar dhe se ai është munduar ta shohë 7 korrikun me syrin e qytetarëve.

“Kemi lumë mesazhesh nga njerëzit për problematikat që përballen. Njerëz që nuk e ndiejnë vetëm mirë. Nuk shohin më Shqipërinë si burim investimi të të ardhurave të tyre po shohin vetëm largimin. Fakti që e thirri Berisha, patjetër që brenda politikës ka mendime të ndryshme, por kësaj radhe jam munduar ta shoh me syrin e qytetarëve, të atyre që kanë votuar dhe duan të protestojnë.

Kjo është koha për të protestuar.

Koncepti Shoqëri Civile po humbet, shoh që disa persona në shoqërinë civile që janë nënkryetarë të Edi Ramës, nuk mund të quajmë shoqëri civile ata që futen për të prishur protestën. Ata që po dalin në protestë na kanë votuar. Qëllimi i tyre për të larguar politikanët ndikon negativisht.

Protestën duhet ta shohim nga poshtë. Kanë 9 vjet demokratët që lodhen me ne dhe kur vjen fundi ata nuk po shohin që nuk po përfaqësohen. Dy gabimet e PD, dalja nga parlamenti dhe mos marrja pjese ne reformën vendore. Ka demokratë që mund të kishin negociuar në këto zgjedhje me Ramën po nuk e kanë bërë për hatër të këtij ideali.

Ne mund ta interpretojmë si duam.

Në 6 mars ne u zumë me njëri tjetrin dhe ata nuk kishin alternativë, këtë gjë do e thotë protesta e nesër. Kanë momentin për që të shohin nëse ata gjykojnë që shitet të mos vazhdojnë dhe e kundërta.

Një protestues një makinë që vjen nga Lushnja, shkon 40 mijë lekë të vjetra. Mendon 4 të papapunë apo ata me ndihmë ekonomike, nuk kanë mundësi të vijën në Tiranë. Ka kosto qëndrimi, ngrënia.  Në Shqipëri arrestohen njerëzit edhe kur s’ka protesta.”, u shpreh ai.

Korreshi tha se nesër Tirana të mos pijë kafe dhe se duhet t'i thuhet jo kësaj neodiktature që po instalohet.

“Fjala i mbetet nesër qytetarëve, demokratëve. Tirana të mos pijë nesër kafe, të gjitha kategoritë e njerëzve, duhet ti thuhet jo kësaj neodiktature që po instalohet.

Unë nuk i them Berishës, Bashës dhe Alibeajt se çfarë bëj. Themi keq e më keq dhe nuk kemi dalë. Duhet një protestë mbarëkombëtare se prek të gjithë njerëzit e Shqipërisë. Mendoj se fermerë dhe ata që nuk shohin të ardhme për fëmijë, nuk kanë garanci e siguri.

Janë plagosur njerëz të pafajshëm nga konflikte që ndodhin ku është policia, të mos qëndrojnë në ferra, por policia të ndalojë persona që kanë rrezikshmëri të lartë. Të mos mendojmë të legalizojmë lekëve të kokainës por të mendojmë t’i vëmë fre. Duhet të protestojmë. Nuk kam pse i jap shpjegim kujt si e mendojë. Niveli për bashkues kërkon një frymë më të ftohtë. Që nga momenti i largimit të Bashës kishte elementë për bashkues. Procesi duhet të bërë. Ne kontestojmë mënyrën si bëjmë ca gjëra por jo frymën ndaj kësaj qeverie.

Kjo është një protestë që duhet të jemi se çfarë do ndodhë më vonë them që asgjë s’ka mbaruar dhe jemi larg ngjitjes. Ne merremi më shumë me njëri-tjetrin se ç’duhet të bëjmë.

Nuk ka koordinim mes palëve dhe i ul dhe tempin e të bërit opozitarizëm.

Inceneratorët janë vjedhja e shekullit dhe është mbuluar nga kjo qeveri. Nuk po bëhet opozitarizëm nivelin që duhet. Çdo ligj që propozohet është klientelist.”, tha ai.

Korreshi tha se ai nuk ka qenë pjesë aktive e organzimit të protestës dhe tha se një qytetari që do vijë nga Lushnja i shkon kostoja 40 mijë lekë. Ndër të tjera deputeti u shpreh se protesta do të tregojë shumë gjëra dhe në një farë mënyrë do të përdoret politikisht fryma e protestës apo elementë të tjerë.

“Të them të drejtën nuk kam jam angazhuar dhe pjesa kryesore është bërë nga Berisha nuk di të jap numër të saktë. Shoh nga rrjetet sociale e kanë mirëpritur faktin që do jem pjesë e protestë, nuk jam numër të saktë se s’jam, marrë konkretisht. Kemi një vit që nuk protestojmë.

Nesër mund të jetë një test, do të përdoret politikisht, do të përdoret dhe fryma që do ngrejë protesta, por testi kryesor janë zgjedhjet lokale. Duhen zgjidhur çështjet brenda PD nuk duhet presim tetorin. Demokratët kanë nevojë, të dinë frymë. Nëse jemi të ndarë nuk vijnë të na ndjekin.”, u shpreh Korreshi.

Më të lexuarat